- Domena publiczna to zbiór zasobów kultury i tradycji, który należy do nas wszystkich - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Ochrona praw autorskich, po śmierci twórcy, jego utwory obejmuje przez 70 lat, a po ich upływie, wraz z dniem 1 stycznia kolejnego roku te dzieła przechodzą do domeny publicznej. Oznacza to, że stają się właśnością nas wszystkich, tak jakby wspólnym dobrem kultury, z którego możemy korzystać i je swobodnie przetwarzać - wyjaśnia.
Okazuje się, że przepisy regulują w tej sytuacji też prawa spadkobierców. Mogą oni np. czerpać korzyści finansowe z dzieł swego przodka jedynie przez te 70 lat. Jednak jak zwraca uwagę Aleksandra Janus, w przypadku nazwisk wielkich twórców spadkobiercy przykładają wszelkich starań, by okres ten przedłużyć.
25 stycznia Centrum Cyfrowe organizuje Dzień Domeny Publicznej - Zero waste culture, po to, by z informacjami o domenie publicznej dotrzeć jak najszerzej.
Zachęcamy twórców do takiego myślenia, że cała twórczość, która jest w domenie publicznej jest surowcem kultury Aleksandra Janus
Czy z domeny publicznej można korzystać bezpłatnie? Czy twórczość Johna Lenona też kiedyś do niej trafi? Czy obrazy, z domeny publicznej, np. Matejki możemy przerabiać bezkarnie? O tym m.in. w porannej rozmowie.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Aleksandra Janus (Centrum Cyfrowe)
Data emisji: 22.01.2019
Godzina emisji: 8.15
pj/kd