Mjøstårnet. Nadchodzi czas drewnianych bloków?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:20
Najwyższy drewniany wieżowiec świata znajduje się w mieście Brumunddal. Ma 18 pięter, 85 metrów wysokości i jest położony nad największym w Norwegii jeziorem Mjosa.
Audio
  • Drewniane wieżowce przyszłością budownictwa? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Mjostower w Brummundal, Norwegia
Mjostower w Brummundal, NorwegiaFoto: PAP/EPA/ERIK JOHANSEN

Czytaj także
owoce1200.jpg
Kolejny market bez plastiku. Sposób by zmniejszyć ślad węglowy

- Do tej pory w obiektach z drewna wykorzystywano także inne materiały. W przypadku Mjøstårnet wyjątkowa jest nie tylko wysokość, ale też fakt, że zarówno konstrukcja, elewacje, a nawet szyby windowe są wykonane z drewna - wyjaśnia Anna Cymer, historyczka architektury i dziennikarka. - A było to możliwe dzięki wykorzystaniu nowego "budulca", czyli klejonych i wielowarstwowych płyt CLT - dodaje i opowiada, jak pozyskuje się ten materiał.

Czy wieżowce z drewna są ognioodporne i czy zwiastują ekologiczną rewolucję w budowictwie? O tym m.in. w materiale Martyny Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 7.15

kul

Czytaj także

Góra-gąbka stanie w Turynie? Pomoże w walce ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 14:48
Turyn od lat przoduje w rankingach miast, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Badacze informują, że jego stan jest tak zły, że zagraża życiu mieszkańców. Czy koncepcja Angelo Rena może pomóc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co łączy awokado i kartele narkotykowe?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:18
Awokado jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. Jednak coraz więcej brytyjskich kawiarni odmawia jego podawania. Dlaczego?
rozwiń zwiń