Poke bowl - hawajska odpowiedź na sashimi
Coraz częściej na naszych stołach lądują bardziej wyszukane smaki, kulinarne eksperymenty. Ostatnia dekada przyniosła wzrost świadomości kulinarnej Polaków. W mijającym dziesięcioleciu, aż 85 procent z nas spróbowało nieznanej wcześniej kuchni świata, co wynika z badania "Rozwój kultury kulinarnej w Polsce 2010 -2020" przeprowadzonego na zlecenie serwisu pyszne.pl. - Na rozwój zwyczajów żywieniowych w Polsce, na przestrzeni ostatnich 10 lat, miał wpływ szereg czynników jak np. popularyzacja podróżowania po całym świecie, otwarte granice, powszechny dostęp do internetu, smartfony, instagram - mówi Katarzyna Makowska z pyszne.pl.
03:20 czwórka pierwsze słyszę 9.09.2020 foodies.mp3 Jak zmieniły się kulinarne wybory Polaków na przestrzeni ostatniej dekady - komentuje Katarzyna Makowska, pyszne.pl (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Jedzenie, poza aspektem społecznym i zaspokajaniem podstawowych potrzeb, stało się sposobem na definiowanie swojego stylu życia i wyrażanie siebie Katarzyna Makowska
Z danych raportu wynika, że aż 48 procent Polaków deklaruje wzrost zainteresowania trendami kulinarnymi na przestrzeni ostatnich 10 lat. A za najważniejsze wydarzenia kulinarne ostatniej dekady Polacy uznali takie momenty jak:
- boom na programy kulinarne
- pierwsza gwiazdka Michelin dla polskiej restauracji
Czytaj także: Od opon do kulinarnych wyróżnień - historia przewodnika Michelin
- wyróżnienie Warszawy w międzynarodowym konkursie miast przyjaznych wegetarianom
- Polacy odkrywają nowe smaki po raz pierwszy wielu z nas spróbowało: sushi, hummusu, kuchni gruzińskiej czy curry - wymienia Katarzyna Makowska. - Często nowym doświadczeniem kulinarnym było próbowanie nowych rodzajów owoców oraz gotowanie nowych rodzajów potraw. Mimo to jednak wciąż zamawiamy najwięcej: pizzy, kuchni włoskiej i burgerów - dodaje.
Najważniejszym autorytetem kulinarnym jest dla każdego z nas własna mama Katarzyna Makowska
Specjalistka zwraca uwagę, że nasze podejście do kuchni zostało też zmienione przez powstanie serwisów do zamawiania jedzenia online. - Jedno kliknięcie i kuchnie świata stoją przed nami otworem - podkreśla. - Możemy próbować czego chcemy, takie serwisy pomagają też oszczędzić czas - dodaje.
Rozmówczyni Mateusza Kulika podkreśla, że raport pokazuje również rosnącą trendy na zdrowe odżywianie. W Polsce jest już ponad milion osób na diecie wegetariańskiej, rośnie liczba osób ograniczających spożycie glutenu, a dobry produkt, jego jakość liczy się i dla klientów i dla restauracji.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Mateusz Kulik
Data emisji: 09.09.2020
Godzina emisji: 7.15
pj