Przez 20 lat swojego istnienia festiwal zdobył olbrzymią popularność. Jego ostatnią edycję odwiedziło aż 52 tys. fanów fantastyki. W tym roku, z powodu pandemii COVID-19, festiwal został przeniesiony na 2021 rok. W oczekiwaniu na kolejną edycję wydarzenie przenosi się w całości do sieci jako PyrkONline.
10:58 _PR4_AAC_PyrkOnline_all_ 2020_10_19.mp3 W audycji rozmawiamy o jednym z największych festiwali fantastyki w Europie festiwalu Pyrkon, w tym roku przeniesionym do sieci jako PyrkONline (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
- Sytuacja jest w tym roku wyjątkowa. Festiwal jest zawsze miejscem spotkań na żywo i wymiany. Co prawda, nasi uczestnicy dużo treści konsumują przed ekranami komputerów i czytając książki, jednak zawsze chodzi o ten element spotkań z innymi fanami. W tym roku będzie inaczej – mówi Jakub Orłowski jeden z organizatorów Festiwalu - zapadła decyzja, żeby, jak większość wydarzeń, festiwal przenieść online i nie była to łatwa decyzja.
Chcesz zadzwonić do Iron Mana?
Jest jakiś eliksir, który chcielibyście umieć przyrządzać? My stwierdziliśmy jednogłośnie, że stawiamy na Felix Felicis...
Opublikowany przez Pyrkon Środa, 9 września 2020
Pierwszy raz online
Jak opowiada gość audycji, przygotowanie takiej formy edycji festiwalu było dla organizatorów dużym wyzwaniem i ciekawym doświadczeniem, które pozwoliło na zdobycie nowych umiejętności. Jednak nie wszystkie elementy festiwalu uda się w tej wersji oddać. - Spotkania zawsze były bardzo ważne na Pyrkonie. Najtrudniejszy do przeniesienia jest aspekt kontaktu pomiędzy twórcami a fanami - tłumaczy. - Oczywiście miłośnicy fantasy mogą zadawać pytania online, mogą wyrażać swoją opinię, natomiast niemożliwe jest w tej formie przeprowadzenie sesji autografowej czy sesji zdjęciowej. Na to mam nadzieję w przyszłym roku na Pyrkonie 2021, który jest zaplanowany na maj.
Sprawdź także:
Festiwal trwa od 9.10, w ciągu tych dni można było zapoznać się z 20 unikalnymi, niepublikowanymi dotychczas materiałami. Sporo miejsca zajęły gry planszowe, które miały niedawno swoje święto, można też było poznać tajniki cyberpunka, za sprawą Michała Wojtasa autora książki "Cyberpunk 1980-2020".
Dream Costplay Show, czyli "przebieranki"
Zwieńczeniem onlinowej wersji wydarzenia jest Dream Costplay Show, czyli wcielanie się w ulubione postaci z filmów, książek, komiksów lub seriali.
Filozofia XXI wieku. "Żyje na różnych poziomach"
- W tym roku to będzie dość innowacyjny sposób. Dotychczas konkursy odbywały się na żywo na festiwalach i konwentach, a widzowie nie mieli okazji przyjrzeć się detalom strojów ani kunsztowi ich powstawania - mówi gość Czwórki. - Tym razem konkurs został wcześniej nagrany w profesjonalnym studiu, więc będzie można obejrzeć stroje na ekranie monitora z bliska. Można będzie poznać sylwetki cosplayerów, dowiedzieć się kim są, co robią, czym się interesują. Dowiemy się również, jak przebiega proces przygotowania strojów, co sprawia im najwięcej łatwości i trudności. Mogę powiedzieć, że czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było, a to wszystko można będzie zobaczyć 22.10 o 18.00 oczywiście online - anonsuje Jakub Orłowski.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Jakub Orłowski (współorganizator Festiwalu PyrkONline)
Data emisji: 19.10.2020
Godzina emisji: 8.15
mat.pras/aw