W Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się testy działa przeciwsmogowego. Wszystko po to, żeby oczyścić powietrze z utrzymującego się zanieczyszczenia.
Za projektem stoją naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ich projekt nie jest wcale nowy, został opracowany kilka lat temu, a opatentowany w 2020 roku. W styczniu 2022 ruszyły testy działa antysmogowego.
- Zagadnienie smogowe jest nam doskonale znane od lat. Jest przeogromna potrzeba społeczna, żeby ze smogiem walczyć - mówi profesor Jacek Leszczyński, który brał udział w opracowywaniu tej technologii. Profesor porównuje walkę ze smogiem m.in. do "walki"
z oblodzonymi chodnikami, które posypujemy piaskiem, a także do pożaru, na który reagujemy natychmiast, by jak najszybciej zniwelować działanie ognia. - Z tymi zagrożeniami i niedogodnościami radzimy sobie natychmiast. A na smog nie reagujemy, jedynie czekamy aż przejdzie, zostanie rozwiany przez wiatr. Społeczeństwo przez kilka dni jest wystawione na oddziaływanie tego smogu. Dużo o nim wiemy, mierzymy go, ale nie podejmujemy interwencji - zauważa. - My od dwóch lat staramy się rozwijać taką technologię, która jednak interweniuje - dodaje.
Strzelanie do smogu
Wynalazek krakowskich inżynierów polega wytwarzaniu cyklu fal uderzeniowych, czyli na wprawianiu powietrza w ruch, by wymieszać zanieczyszczoną część powietrza z czystą.
- Nad warstwą smogową, która zalega przez kilka dni na danym obszarze, jest czyste powietrze. Znajduje się ono na wysokości 100-150 metrów - wyjaśnia rozmówca Marty Zinkiewicz. - Jeśli tam jest czyste powietrze, to aż się prosi, by wymieszać te dwie warstwy. Tę niższą zanieczyszczoną z wyższą - czystą. To staramy się wykonywać - dodaje.
Wyzwanie nowego rozwiązania polega na tym, że aby doszło do mieszania, to należy strzelić 100 razy w ciągu 10 minut. Odpowiedni wystrzał i odpowiednia jego częstotliwość jest w stanie zmniejszyć stężenie pyłów o 20 procent.
Wynalazek cieszy się dużym powodzeniem, a kolejne gminy zgłaszają się do testów.
03:34 czwórka pierwsze słyszę 31.01.2022.mp3 Na czym polega działanie działa antysmogowego? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Robert Grzędowski
Materiał: Marta Zinkiewicz
Data emisji: 31.01.2022
Godzina emisji: 08.37
pj