- Muzyk i założyciel zespołu Popkultura Maciej Olbrych wydał singiel "Nie tańczę".
- Jego pasją, obok muzyki jest gra w polo.
- We wrześniu Maciej Olbrych zagra w charytatywnym meczu na rzecz Ukrainy.
Debiutancki album Popkultury ukazał się w 2012 roku. Na drugi album - "Miłość i zdrada" - fani musieli czekać aż osiem lat. Po przerwie, w czerwcu 2023 roku Maciej Olbrych wydał nowy singiel "Nie tańczę". W tym czasie, choć artysta współpracował na muzycznym gruncie z innymi artystami, to poświęcał swój czas na sport, jakim jest polo.
Gra w polo - jaka jest jego historia?
Tradycja gry w polo na świecie jest bardzo długa. W Polsce sport ten rozwinął się w okresie międzywojennym. Od 20 lat, polo w naszym kraju wróciło "do gry". - Jest to najstarszy sport drużynowy na świecie. Wcześniej człowiek wpadł na to, żeby za piłką gonić na koniu, niż za nią biegać - mówi gość Czwórki. - Ponoć w polo grał Aleksander Macedoński, ale dzisiaj jest to sport jak każdy inny. Nie jest to sport wyłącznie królów i rzeczywiście coraz więcej ludzi decyduje się na grę.
Gra w polo w Polsce
Mimo niezbyt długiej tradycji uprawiania polo w naszym kraju, Polacy mają na swoim koncie pewne osiągnięcia. - Udało nam się wystąpić w 2016 roku na mistrzostwach Europy w Berlinie. Zagraliśmy wiele meczy międzynarodowych w różnych miejscach na świecie - opowiada rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Mamy wspaniałe kluby w Warszawie, ale też na Śląsku i w Poznaniu. Organizujemy obozy dla dzieci. Myślę, że zainteresowanie tym sportem rośnie, bo jest bardzo ciekawy.
Jakie są zasady gry w polo?
Gość audycji porównuje polo do hokeja na koniach. W grze bierze udział czterech zawodników w każdej z drużyn i nadzoruje sędzia na koniu. - Mamy bardzo duże boisko, które mierzy 300 na 200 jardów. Jeżeli to przemnożymy, to okaże się, że jest kilka razy większe od boiska piłkarskiego - tłumaczy. - Czyli np. na Stadionie Narodowym nie dałoby się zagrać w polu, bo jest za mały. Są też bramki i kto strzeli więcej bramek, ten wygrywa. To jest bardzo intuicyjne. Wiele przepisów dotyczy bezpieczeństwa. Gra jest bardzo szybka i dynamiczna, bo toczy się w tempie wyścigowym bliskim 60 kilometrów na godzinę. Dlatego też przepisy trochę przypominają przepisy ruchu drogowego.
Polo - co w tym sporcie najwięcej kosztuje?
Polo uznawane jest za sport elitarny i na pewno jest kosztowny. Głównie przez liczbę treningów, które trzeba odbyć, żeby doskonalić umiejętności. Jednak, jak przekonuje Maciej Olbrych, nie są to kwoty astronomiczne i wielu zamożnych ludzi może sobie pozwolić na ten rodzaj rekreacji. - Jest to sport narkotyczny, i w zasadzie jego pasjonaci poświęcają mu każdą wolną chwilę, w tym wakacje - mówi gość Czwórki. - Myślę, że jeżeli się spróbuje, to znajdzie się sposób, żeby go uprawiać. Klubów przybywa. Nawiązujemy może do tradycji przedwojennych, ale tak naprawdę patrzymy w przyszłość i próbujemy ściągnąć jak najwięcej młodych ludzi. Jest to naprawdę wspaniała zabawa.
18:54 Czwórka/Pierwsze Słyszę - mecz_polo 07.08 2023.mp3 Maciej Olbrych o regułach gry w polo i meczu charytatywnym na rzecz Ukrainy (Pierwsze Słyszę/Czwóra)
Kiedy odbędzie się mecz charytatywny w polo na rzecz Ukrainy?
Już we wrześniu drużyna Macieja Olbrycha zagra w szczytnym celu i rozegra charytatywny towarzyski mecz polo na rzecz Ukrainy. W Wielkiej Brytanii zagrają zawodnicy z Polski, Ukrainy i gospodarzy. - 16 września będziemy grać w składach mieszanych i będziemy zbierać pieniądze na jedną z fundacji Halo Trust, która zajmuje się rozminowywaniem pól minowych na Ukrainie - opowiada Olbrych. - Serdecznie zapraszam na naszą stronę, gdzie są już są aukcje charytatywne, można kupić bilety na to wydarzenie i można stać się partnerem tego wydarzenia.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Kamil Jasieński
Gość: Maciej Olbrych (muzyk, założycielem zespołu Popkultura, zawodnik polo)
Data emisji: 07.08.2023
Godzina emisji: 09.15
aw/kul