Ślub humanistyczny. Moc kreatywnych możliwości

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 09:51
Dzień ślubu powinien być najlepszą imprezą w naszym życiu. Ślub humanistyczny daje nam wiele możliwości, by ten dzień przeżyć, jak tylko sobie wymarzymy. Ważne, by pamiętać, że ślub humanistyczny jest symboliczny. Nie musi zastąpić ślubu kościelnego, cywilnego czy konkordatowego, może im towarzyszyć.  
Coraz więcej par chce zorganizować dzień ślubu na własnych zasadach.
Coraz więcej par chce zorganizować dzień ślubu na własnych zasadach.Foto: Shutterstock
  • Pary planujące ślub coraz częściej chcą go zorganizować na własnych zasadach.
  • Ciekawym rozwiązaniem jest ślub humanistyczny, który może być odrębną ceremonią, ale też towarzyszącą ślubowi konkordatowemu, kościelnemu czy cywilnego.
  • Ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej.
  • Wśród ceremonii ślubu humanistycznego znajdziemy m.in. przesypywanie piasku.
  • Podczas tradycyjnych wesel młodzi często rezygnują z ich stałych elementów jak np. pierwszy taniec czy oczepiny.
  • Dominika Soja-Blat uważa, że organizując swój ślub i wesele, najlepiej jest zrobić to po swojemu. 

Państwo młodzi coraz częściej decydują się na organizację ślubu na swoich zasadach. Wierzą, że ten wyjątkowy dla nich dzień mogą zorganizować po swojemu. Taką możliwość daje im m.in. ślub humanistyczny. 

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to forma zawarcia małżeństwa, alternatywa dla osób, które chcą nadać swojej uroczystości wymiar indywidualny. Chętnie z tej formy korzystają pary niewierzące, jednopłciowe, ale dołączany jest też do tradycyjnych ślubów konkordatowych, kościelnych czy cywilnych. Warto wiedzieć, że w Polsce ślub humanistyczny nie ma konsekwencji prawnych, przez co związek taki wymaga również rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Dominika Soja-Blat, autorka profilu "Mówię o ślubie" od kilku lat przygląda się ślubom i weselom, sama też udziela ślubów humanistycznych. 

- Zauważyłam trend, że państwo młodzi coraz częściej decydują się na organizację ślubu i wesela na własnych zasadach. Ten dzień mogą spędzić po swojemu - mówi gość Czwórki. - Ślub humanistyczny jest ślubem symbolicznym. Mamy tu szerokie pole do popisu, dzięki czemu te śluby stają się coraz bardziej popularne. 


Posłuchaj
14:05 czwórka pierwsze słyszę 25.09.2023 ślub.mp3 O ślubie humanistycznym i weselu na własnych zasadach opowiada Dominik Soja-Blat (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Warto wiedzieć, że ślub humanistyczny nie jest zarezerwowany dla osób niewierzących. Zdarza się, że taką ceremonię młoda para organizuje jako towarzyszącą ślubowi kościelnemu, cywilnemu czy konkordatowemu. - Ślub humanistyczny odpowiada na potrzeby państwa młodych. Może zawierać takie elementy, jakie sobie wymarzą - podkreśla Dominika Soja-Blat. 

Ślubne ceremonie i zwyczaje

Dziś wciąż cenimy tradycyjny ślub i wesele, choć i w nich wprowadzamy pewne modyfikacje. - Zmienia się podejście do wesel, niektórzy rezygnują z ich tradycyjnych elementów, jak pierwszy taniec, tort, podziękowania dla rodziców czy oczepiny - wymienia ekspertka. - Państwo młodzi są bardzo świadomi, wiedzą czego chcą. 

Dominika Soja-Blat wspomina parę młodą zafascynowaną światem wikingów. Młodzi zasugerowali gościom, że elementy z tej kultury mogą wpleść w swój strój weselny. - Byli zaskoczeni i wzruszeni, że 80 procent gości przygotowało takie kreacje - ocenia. - W ślub humanistyczny możemy wpleść każdy temat, np. Harry Potter, Gwiezdne Wojny, może być to kolor przewodni. To wszystko może znaleźć swoje odzwierciedlenie w muzyce, dekoracjach, strojach. 

Jednym z ciekawych rytuałów, który często pojawia się na ślubach humanistycznych, jest przesypywanie piasku. - Z dwóch naczyń młodzi przesypują piasek do jednego, wspólnego - opisuje gość "Pierwsze słyszę". - To symbolizuje połączenie ich dróg życiowych. Ten piasek może być kolorowy, można go zastąpić herbatą, kawą. Tu ogranicza nas tylko kreatywność. 

Na ślub humanistyczny panna młoda i pan młody mogą przygotować też własne przysięgi.

Jak zaplanować ślub?

Niezależnie od tego, na jaki ślub się zdecydujemy, każdą parę młodą czeka organizacja. Dominika Soja-Blat podpowiada, że warto zacząć przygotowania od wyboru sali i wyznaczenia daty. Kolejne elementy planujemy, dostosowując je do danego terminu. 

- Dziś i młodzi i goście mają coraz większą świadomość, jeśli mowa o ślubach. Coraz rzadziej zdarzają się sytuacje kontrowersyjne - mówi specjalistka. - Już nie oczekuje się, żeby wesele "się wróciło", a po prostu chcemy ten dzień celebrować z bliskimi. 

Coraz częściej młode pary szukają własnej ścieżki i pomysłów na swój ślub i wesele. Dominika Soja-Blat uważa, że najlepszą radą, jaką może dać takim parom, jest ta, żeby nie przejmować się opinią innych, ale przeżyć ten dzień po swojemu. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Dominika Soja-Blat

Data emisji: 25.09.2023

Godzina emisji: 08.17

pj

Czytaj także

Średniowieczne małżeństwa z miłości i dla interesów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 11:58
- O małżeństwach ludzi z niższych warstw społecznych we wczesnym średniowieczu wiemy niewiele - mówi dr Grzegorz Pac. - Jesteśmy w stanie powiedzieć więcej o związkach władców czy arystokracji - dodaje. 
rozwiń zwiń