- "Ćma" to komiks o superbohaterze z retrofuturystycznego dwudziestolecia międzywojennego.
- W Warszawie sprzed 100 lat Tomasz Grodecki umieścił jednak sporo nowych technologii, a także mnóstwo nawiązań do polskiej kultury i sztuki.
- "Ćma" została nominowana do prestiżowej nagrody "Nowej Fantastyki".
- Wkrótce będziemy mogli się cieszyć czwartym zeszytem o przygodach Ćmy, ale również minutową animacją.
Tomasz Grodecki swoim komiksem "Ćma" przenosi nas do Warszawy lat 20. XX wieku. Tam Ćma walczy ze złem.
Ćma - komiksowy superbohater z naszego podwórka
- Od początku chciałem osadzić tego bohatera w dwudziestoleciu, bo jest to czas ciekawy z kilku powodów :
- dopiero odzyskaliśmy niepodległość, ale ta miała swoja cenę
- demokracja nie mogła się rozwinąć
- prezydent został zamordowany
- jak zajrzymy do kronik policyjnych to zyskujemy masę informacji o niezorganizowanej i zorganizowanej działalności przestępczej
To super miejsce dla superbohatera - podkreśla gość Czwórki. - Tak powstał pomysł na Ćmę, bohatera, który łączy w sobie wiele sprzeczności. Za dnia to awangardowy artysta, król warszawskiej bohemy, a w nocy ktoś w rodzaju detektywa-superbohatera - dodaje.
Gość Kamila Jasieńskiego zdradza, że pomysł, aby bohaterem była ćma przyszedł mu do głowy dość szybko. Pokreśla, że to zwierzęta niezwykle kruche, zwinne i bardzo inteligentne. - Taki jest właśnie Ćma, on posiad tylko jedną supersłabość, czyli pociąg do światła. Nie posiada supermocy, jest bardzo ludzki, jest blisko nas - mówi Tomasz Grodecki. - Bliżej mu do Indiany Jonesa niż do Supermana. To typ awanturnika, celebryty, a z drugiej strony człowiek, który walczy z przestępczością i mierzy się ze zwykłymi problemami.
Ćma - komiks retrofuturystyczny
Akcja "Ćmy" rozgrywa się w Warszawie sprzed 100 lat, ale do tego świata przeniknęła też nowa technologia m.in. smartfony.
- Dwudziestolecie to czas niezwykle popularny w popkulturze, fascynujący. Warszawę tego czasu nazywano Paryżem Północy, ale trzeba pamiętać, że to też czas bardzo trudny - zwraca uwagę autor "Ćmy". - To była Warszawa pełna sprzeczności: odrodzenie, niepodległość, wystawne bankiety, ale też czas mierzenia się z biedą, przestępczością, problemami parlamentarnymi.
16:07 czwórka pierwsze słyszę 17.10.2023 ćma.mp3 O swoim komiksie "Ćma" opowiada Tomasz Grodecki (Pierwsze słyszę/Czwórka)
W szacie graficznej komiksu znajdziemy wiele nawiązań do sztuki tamtego czasu, do obrazów Tamary Łempickiej czy sztuki art deco. - Ja w swojej pracy łącze dwie metody tworzenia komiksów, moje scenariusze są bardzo rozbudowane, szczegółowe, ale dialogi powstają już po fakcie, po wyrysowaniu komiksu - zdradza Tomasz Grodecki.
"Ćma" to komiks czarno-biały, co dziś jest sercem tej serii, ale plan był inny. - Mieliśmy kolorystę, ale on wykruszył się z naszej ekipy - przyznaje scenarzysta. - Gdy zobaczyłem plansze Rafała Bąkowicza to stwierdziłem, że to wygląda fenomenalnie w czerni i bieli. Komiks na tym zyskał.
Kadr z pierwszego zeszytu serii "Ćma". Rafał Bąkowicz
"Ćma" - polski komiks superbohaterski?
Tomas Grodecki zwraca uwagę, że utarło się postrzeganie komiksu jako gorszego brata literatury, a komiks superbohaterski w ogóle jest na szarym końcu. - Ja się z tym nie zgadzam. "Ćma" czerpie z:
- klasyki komiksu superbohaterskiego,
- komiksu noir,
- komiksu retrofuturystycznego,
- komiksu pulpowego.
- Chciałem zdekonstruować ten gatunek komiksów o superbohaterach, zrobić w nim coś nowego - dodaje. - Nawiązujemy do złotej ery komiksu. Tak jak Zorro zainspirował Batmana, tak Batman zainspirował Ćmę.
Ćma z nominacją do nagrody "Nowej Fantastyki"
"Ćma" została nominowana do prestiżowej nagrody "Nowej Fantastyki", najstarszego i najważniejszemu pisma poświęconemu fantastyce w Polsce. - Nominacja wpłynęła na popularność "Ćmy" - przyznaje gość Czwórki. - Podkreślamy, że seria czerpie z wielu źródeł, z malarstwa, poezji, sztuki. Staram się, żeby komiks był zakorzeniony w naszej kulturze.
W najbliższym czasie możemy czekać na czwarty zeszyt przygód Ćmy - "Ćma. Pierwszy kontakt". Za odcinek graficznie odpowiada Grzegorz Kaczmarczyk. - To będzie dłuższa forma, jedna historia. Ćma będzie tropił niezidentyfikowane obiekty latające. Będzie dużo dziwności, dużo pulpy - zdradza autor. - Wkrótce też powstanie jednominutowa animacja, która opowie całkiem nową historię. Już piszę do niej scenariusz i podłożę głos samemu Ćmie. a animację i kolor odpowiada Kacper Wilk.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Kamil Jasieński
Gość: Tomasz Grodecki (autor komiksu "Ćma")
Data emisji: 17.10.2023
Godzina emisji: 09.14
pj