Dietetyczne postanowienia noworoczne - jak w nich wytrwać

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 13:00
W nowy rok często wkraczamy z długą listą postanowień. Lubimy to i nie ma w tym nic złego. W Czwórce podpowiadamy jak wytrwać w postanowieniach dietetycznych, ale przede wszystkim zrobić ich dobre złożenia. 
Nie idźmy na dietę - zmieniajmy swoje nawyki żywieniowe
Nie idźmy na dietę - zmieniajmy swoje nawyki żywienioweFoto: Shutterstock/Maridav
  • Na listach naszych postanowień noworocznych często pojawia się schudnięcie, zadbanie o zdrowy tryb życia. 
  • Tych celów nakładamy sobie za dużo. Nie potrafimy w nich wytrwać. Zadajmy sobie pytanie czy jesteśmy na nie gotowi. 
  • Szykując się do noworocznych postanowień związanych ze zdrowiem, dietą, aktywnością fizyczną, sylwetką naszego ciała warto zacząć od obliczenia swojego zapotrzebowania kalorycznego. 
  • Jak wyliczyć PPM i CPM?

1 stycznia jeszcze budzimy się z mocnymi siłami do działania i realizacji naszych postanowień w przeróżnych dziedzinach życia. Nierzadko na naszych listach planów znajduje się schudnięcie lub zadbanie o swoje ciało. Tu niestety konsekwencja w realizacji postanowień szybko nas opuszcza. 

Dietetyczne postanowienia noworoczne

- Najczęstszym problemem jest to, że już w grudniu ludzie piszą bardzo długie listy noworocznych postanowień. Wielu z nas potrzebuje sobie wyznaczać graniczne daty np.: od pierwszego, od nowego miesiąca, od poniedziałku - mówi Milena Nosek, psychodietetyczka i dietetyczka kliniczna. - Nowy rok jest szczególnym punktem w naszym kalendarzu. Tworzy czystą kartę.

Nasze siły do realizacji postanowień stopniowo, z upływem czasu, opuszczają nas. Często porzucamy je już 8-10 stycznia. Siłownie powoli pustoszeją, a i firmy oferujące dietetyczny catering nie są tak oblegane. 

- Wszystko przez nakładanie sobie za dużo celów. Tworząc cel nie zadajemy sobie pytania czy na ten moment jesteśmy gotowi zmienić życie - zauważa ekspertka. - Nagle włączamy deficyt kaloryczny, siłownię, basen. Okazuje się, że nie dajemy rady unieść tego ani fizycznie, ani psychicznie. Tego jest za dużo, bo jednak mamy ograniczone możliwości. 

Zobacz także:

Milena Nosek poleca, by na początku znaleźć odpowiedź na pytanie, czy damy radę zrobić to technicznie, czy znamy możliwości naszego organizmu. - Zdarza się, że siły witalne czy nawet psychiczne mamy za małe. Trudno postanowienie wpasować w nasz styl życia. Nasz dzień bywa za krótki, a trzeba tu pamiętać, że najważniejszy jest sen - podkreśla. 

Co to jest PPM i CPM - jak to liczyć?

Szykując się do noworocznych postanowień związanych ze zdrowiem, dietą, aktywnością fizyczną, sylwetką naszego ciała warto zacząć od obliczenia swojego zapotrzebowania kalorycznego. 


Posłuchaj
12:11 czwórka pierwsze słyszę 08.01.2024 dietetyczka 9.15.mp3 Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach związanych z dietą? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Zaczynamy od PPM czyli Podstawowej Przemiany Materii. Możemy skorzystać z gotowych kalkulatorów w sieci. Wpisujemy tam wzrost, wagę, płeć i wiek. Każdy dorosły człowiek ma PPM na poziomie 1000-1100 kcal - tłumaczy gość Kamila Jasieńskiego. - PMM to zapotrzebowanie na tzw. nicnierobienie, czyli leżenie, oddychanie, krążenie, trawienie - funkcje biologiczne. 

Kolejny punkt to wyliczenie CPM czyli Całkowitej Przemiany Materii. - Tu już uwzględniamy przeróżne współczynniki, jak tryb pracy, aktywność fizyczną etc. - wyjaśnia ekspertka. - Jako spontaniczną aktywność fizyczną zakwalifikujemy np. wyjście do kuchni po kawę, czy spacer z psem, ale siłownia, crossfit, basen, nawet joga i medytacja będą już treningami. 

Milena Nosek podkreśla, że wyliczenie CPM nie jest łatwe, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. Gdy już znamy te dane, a naszym noworocznym celem jest: schudnąć, to możemy zaplanować rozsądny deficyt kaloryczny. 

- Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy zdrowie. Ja chudniecie, utratę wagi lubię nazywać miłym skutkiem ubocznym dbania o zdrowie - przyznaje. - Zdrowy deficyt to około 200 kilokalorii dziennie. Kilogram tkanki tłuszczowej na tydzień. 

Dietetyczka poleca tworzenie dziennych bilansów, notowanie ich lub korzystanie z aplikacji.

Nie dieta, a zmiana nawyków żywieniowych

- Nie trzeba też całemu światu komunikować, że jest się na diecie. To duża presja, ograniczenie. Dieta też cały czas kojarzy się nam z rezygnacją z przyjemności. Lepiej kierujmy się na modyfikację nawyków, modyfikację stylu życia - podpowiada. - Najlepiej działają małe kroki. To się sprawdza. 

Ujemny bilans kaloryczny możemy stosować tak długo, jak potrzebujemy - do osiągniecia naszego celu, z zastrzeżeniem, że nie doprowadzimy się do niedowagi. 

Sprawdź także: 

Okazuje się, że po tym czasie modyfikacji nawyków żywieniowych, nie będzie już powrotu do dawnego stylu życia. - Stworzymy nową normalność. Nie zaczniemy jeść na powrót tak samo jak jedliśmy wcześniej. Zmieni się też nasza waga więc CPM też będzie inne - ocenia ekspertka. - Stabilizacja to ważny moment tego procesu. To czas na rozpoznanie, co się stało w organizmie - wtedy sprawdzamy, jakie mamy dalsze opcje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Milena Nosek (psychodietetyczka i dietetyczka kliniczna)

Data emisji: 08.01.2024

Godzina emisji:

pj/mo

Czytaj także

Otyłość i nadwaga. W czym może pomóc psychodietetyk?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 14:30
Osoby, które borykają się z nadwagą czy otyłością doskonale wiedzą czym jest efekt jojo. Mając za sobą takie doświadczenia, warto sięgnąć po bezpłatną pomoc psychodietetyka w Centrum Dietetycznym Online. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Produkty spożywcze. Jak rozumieć daty na opakowaniach?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 15:05
Terminy podane na opakowaniach produktów spożywczych nie zawsze oznaczają, że nie można ich po upływie tych terminów spożyć. Joanna Sękul i Małgorzata Latoszewska, studentki z Koła Naukowego Technologów Żywności SGGW, podpowiadają, w jakich przypadkach produkty można wykorzystać. 
rozwiń zwiń