Farbujemy, rozjaśniamy - a ryzyko rośnie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 10:32
Najnowsze, amerykańskie badania wykazują, że rośnie ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet, które regularnie farbują włosy. W grupie szczególnego ryzyka są panie ciemnoskóre. 
Audio
  • Czy regularne farbowanie włosów może być groźne dla naszego zdrowia (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Viacheslav Nikolaenko/Shutterstock.com

Kiedyś włosy farbowano, by ukryć siwiznę, dziś z tego zabiegu korzystają niemal wszyscy, kobiety, mężczyźni, nastolatki a nawet dzieci. Tymczasem okazuje się, że koloryzacja może mieć fatalne konsekwencje. Regularne farbowanie włosów może mieć wpływ na wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi nawet o 60 procent - co wynika z badań Amerykanów z National Institute of Environmental Health Sciences. 

O tych badaniach zrobiło się głośno po tym, jak Alexandra Grant, aktywistka, artystka i partnerka Keanu Reevesea w poście na Instagramie napisała o nich, dodając, że 17 lat temu, właśnie z obawy o zdrowie przestała farbować włosy.


łosoś free1200.jpg
Łosoś jest toksyczny, a jednak lepszy niż fastfood

- Każde kolejne badania pomagają nam w tym, żeby być bardziej świadomymi konsumentami - mówi Dominika Hirek, prawniczka specjalizująca się w prawie kosmetycznym, autorka bloga Naturalnie Proste. - Dzięki działaniom Alexandry Grant wiemy, że farby do włosów nie są dla naszego zdrowia obojętne, a wręcz są rakotwórcze. Być może zastanowimy się nad kolejną wizytą u fryzjera - dodaje. - Farbowanie włosów jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących. 

National Institute of Environmental Health Sciences badania nad farbami do włosów robił 8 lat. Wzięło w nich udział ponad 47 tysięcy kobiet, które regularnie farbowały włosy albo poddawały się zabiegom chemicznego prostowania włosów. Okazało się, że w grupie najwyższego ryzyka są kobiety czarnoskóre. Czwórkowa ekspert, Dominika Hirek podkreśla też, że prawo kosmetyczne w stanach jest dużo mniej restrykcyjne niż to obowiązujące w Polsce.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 27.02.2020

Godzina emisji: 7.16

pj/kd

Czytaj także

Pijesz herbatę ekspresową? Uważaj na plastikowe torebki

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 10:04
Kanadyjscy naukowcy odkryli, że jedna torebka herbaty zaparzona w temperaturze 95°C może wydzielić około 11 miliardów mikrocząsteczek plastiku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wysokoprzetworzona żywność przyczyną otyłości. Nie tylko kalorie!

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 09:25
Wzrost konsumpcji coraz bardziej przetworzonej żywności jest odpowiedzialny za rosnącą epidemię otyłości wśród Amerykanów. 
rozwiń zwiń