Wodorosty. Podmorskie plantacje przyszłości
Coraz częściej wykluczamy z naszej diety mięso, wędliny, produkty pochodzenia zwierzęcego. Odkrywamy smaki warzyw i owoców oraz sposoby na ich nowe wykorzystanie w kuchni. Coraz częściej rezygnujemy z nabiału, sięgamy po wegańskie napoje, ale też sery.
03:35 Czwórka pierwsze słyszę 07.01.2021.mp3 Jak rozwija się rynek serów wegetariańskich (Pierwsze słyszę/Czwórka)
- Z takimi serami pierwszy raz spotkałem się w 2016-17 roku. Ten czas leci. Rozwój tych wegańskich serów jest duży - mówi Szymon Dudek, w internecie znany jako Człowiek od jedzenia. - Bez problemu rozróżnimy, który ser jest wegański, a który nie. To jest inny produkt, który może być ciekawą alternatywą dla zwykłych serów - dodaje.
Zdaniem specjalisty od jedzenia, w serach wegańskich jest mnóstwo smaku, a dodatkowo możemy mu nadać charakterystyczne nuty, poprzez zastosowanie aromatów np. aromatu wędzonego, aromatu soli czy alg morskich.
- Główną różnicą w tych serach jest konsystencja, która po prostu jest inna. Ser z nerkowców jest bardziej kremowy i nie wykorzystamy go np. do roztapiania - podkreśla.
Right2water - dla ludzi i wody. Inicjatywa obywatelska staje się prawem
Jak pokazuje raport "Research and Markets", światowy rynek serów roślinnych osiągnie kwotę blisko 4,5 miliona dolarów w ciągu najbliższych 7 lat.
- Dużo osób chce ograniczać produkty odzwierzęce w swej diecie, iść w kierunku diety wegetariańskiej i wegańskiej. Z tego właśnie powodu pojawia się coraz więcej takich produktów, coraz lepszej jakości. Wege sery kiedyś były bardzo kiepskie. Dziś jest kilka małych wytwórni, które robią super sery z super składem - mówi Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska z Dietosfery.
Sery roślinne to produkty, które nie powinny być nazywany serami, to nie jest produkt, który jest z mleka. - Ser wegański nie może mieć w składzie nic pochodzenia zwierzęcego - mówi specjalistka. -Taki ser to może być jakaś mieszanka, skrobi ziemniaczanej, kukurydzianej, może soi. Wege sery, które mają nam zastępować sery żółte to często mieszanka wody, oleju kokosowego jako baza i dodane emulgatory, dodatki, one mają też stwarzać konsystencję.
Dietetyczka zwraca uwagę, że nie do wege serów dodawana jest np. guma ksantonowa, która niekoniecznie jest super fajnym produktem, dodawane są konserwanty. - To nie jest tak, że jak coś jest wegańskie to jest zdrowsze - podkreśla.
Proces rezygnacji z mięsa i produktów odzwierzęcych w diecie przybiera na sile. Z roku na rok odsetek wegan w społeczeństwie rośnie, ale mięsożercy coraz chętniej sięgają po bezmięsne "wynalazki".
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotowała: Mateusz Kulik
Data emisji: 07.01.2021
Godz. emisji: 07.16
pj