Jelenie idą w konkury - dla nich właśnie zaczyna się wiosna
Już dziś dwa miliardy osób na świecie regularnie spożywa owady. Do tego grona oficjalnie dołączają Szwedzi. Naukowcy zaznaczają, że konsumpcja owadów może realnie pomóc w ratowaniu świata.
03:41 czwórka pierwsze słyszę 4.11.2020.mp3 Zalety z jedzenia owadów - komentuje dr inż. Anna Żołnierczyk (Pierwsze słyszę/Czwórka)
- Biorąc pod uwagę to, że liczba ludności na świecie wzrasta, a tereny rolne nie zwiększają swojej powierzchni, to myślę, że jedzenie owadów jest dobrym kierunkiem w stronę zwiększenia ilości żywności do wyżywienia ludzi na świecie - mówi dr inż. Anna Żołnierczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Nie dziwi mnie decyzja Szwecji. - Myślę że kolejne kraje też będą szły w tym kierunku - dodaje.
Szwecja nie jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zdecydował się na ten krok. Owady na liście żywności mają już Dania, Finlandia i Niderlandy.
Smak owadów - nic nowego
- Smak owadów niczym nas nie zaskoczy, jesteśmy w stanie porównać go do tego, co już znamy - mówi ekspertka. - W zależności od gatunku owada czy też obróbki, jakiej go poddamy to ten smak jest bardzo zróżnicowany. Na pewno znajdziemy coś, co nam będzie odpowiadało.
Często larwy chrząszczy, ze względu na dosyć dużą zawartość tłuszcz mają orzechowy posmak, podobnie jak oleje roślinne - wyjaśnia.
Chrupanie świerszczy usmażonych na głębokim tłuszczu przypomina konsumpcję znane nam klasyczne przekąski, jak chipsy czy krakersy.
Jeśli chodzi o konsystencję dań z owadów to zależy ona od obróbki - możemy zrobić chrupiące owady, a możemy je zamarynować Anna Żołnierczyk
Posłuchaj:
Jak to zjeść?
Niemałym problemem w konsumpcji owadów są nasze przekonania. - W naszej kulturze nie kojarzymy owadów dobrze - mówi rozmówczyni Mateusza Kulika. - Zawsze mieliśmy dostęp do innych źródeł białka czy tłuszczu. Nie musieliśmy się wspomagać owadami. One też kojarzą nam się z brudem czy przenoszeniem chorób. Jeśli pokonamy ten problem w naszej głowie, to wtedy przekonamy się do jedzenia owadów, a to dobry kierunek.
Dieta bezmięsna ratuje ćwierć miliona zwierząt rocznie
Korzyści z owadziej diety
Wiele dowodów naukowych pokazuje, że owady są dobrym źródłem składników pokarmowych: białka, tłuszczu czy składników mineralnych.
- Jedzenie owadów może pomóc w rozwiązaniu problemu głodu na świecie - mówi specjalistka. - Dodatkowo do produkcji owadów zużywamy znacznie mniej wody i energii w porównaniu z tradycyjną produkcja zwierzęcą. Mniejsza jest też emisja zanieczyszczeń przy ich produkcji - dodaje.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotował: Mateusz Kulik
Data emisji: 04.11.2020
Godzina emisji: 7.17
pj