Technik poszukiwany. Brakuje mechaników, elektryków, automatyków

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 09:49
- Wciąż definiujemy sukces zawodowy jako zajmowanie stanowisk kierowniczych, pracę koncepcyjną, nie fizyczną. Tymczasem do łask powracają zawody techniczne - mówił Piotr Kaczmarek-Kurczak z Akademii Leona Koźmińskiego.
Mechanicy to jeden z zawodów przyszłości?
Mechanicy to jeden z zawodów przyszłości?Foto: Shutterstock/Standret

Nawet 83 proc. Polaków nie podjęłoby się pracy technika, choć uważa, że polski rynek pracy potrzebuje więcej absolwentów szkół zawodowych. Z drugiej strony aż 84 proc. Polaków widzi w takich zawodach jak elektryk czy mechanik samochodowy wiele możliwości - wynika z badań State of Science Index obrazujących stosunek Polaków do zawodów technicznych. - To pokłosie tego, jak Polacy postrzegają zawodowy sukces i awans społeczny. Myślimy o nim jako o zarządzaniu, podejmowaniu decyzji. To stereotyp, który pojawił się w latach 90. i pokutuje do dziś - tłumaczył w Czwórce Piotr Kaczmarek-Kurczak z Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert z Platformy Przemysłu Przyszłości.

Jak przekonywał, finansowe profity z pracy fizycznej stanowią "drugorzędny element", nie rekompensują "wizerunkowych strat w oczach reszty społeczeństwa". - Jeśli przedstawiamy się jako operator obrabiarki, to czy jest to coś, co wzbudza szacunek społeczny? - pytał gość Czwórki. - Polacy wykonują te zawody poza granicami kraju, bo tam się tego nie wstydzą: są w innym środowisku i więcej zarabiają - mówił.  

Posłuchaj
06:38 _PR4_AAC 2022_05_31-07-15-30.mp3 Czy zawody techniczne mają przyszłość w Polsce? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Zdaniem gościa Czwórki dziś "odczarowuje się" nie tylko prace techniczne, ale także m.in. zawód rolnika. - Próbujemy go docenić, ale wciąż młodzi ludzie nie garną się do tej pracy. Problem się nasila, choć przecież jest do tego ogromny potencjał w naszym kraju - mówił ekspert. Dlatego, jak tłumaczył, ważna jest edukacja, która zachęci młodzież do pójścia drogą technologii. - Organizuje się przeróżne warsztaty robotyczne, promocję tego typu działań. Lasery pobudzają wyobraźnię - podkreślał.

Czytaj także:

Jak tłumaczył, w ostatnich latach branża techniczna ewoluowała. - Mitem jest, że pracownicy techniczni siedzą w smarach i śrubach czy montują instalacje. Przemysł przyszłości to szansa na to, by ta praca była atrakcyjna i znacznie bardziej futurystyczna - wyliczał. - Już dziś w bardziej nowoczesnych przedsiębiorstwach pracownicy szkolą się z użyciem wirtualnej rzeczywistości - podkreślał. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Kaczmarek-Kurczak (Akademia Leona Koźmińskiego, ekspert z Platformy Przemysłu Przyszłości)

Data emisji: 31.05.2022 

Godzina emisji: 7.15

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń