- Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej zachęca do minimalizowania śladu węglowego swoich podróży - zaprasza do konkursu.
- W konkursie wygrają ci, którzy dotrą najdalej i pozostawią po sobie najmniejszy ślad węglowy.
- Aby wyliczyć swoje emisje dwutlenku węgla, możemy skorzystać z licznych kalkulatorów dostępnych w sieci.
- Podczas podróży europejskich, zamiast samolotu, lepiej wybrać kolej albo autostop.
- Zuzę, studentkę AWF, do ekologicznych zmian przekonał m.in. rok spędzony w Portugalii, gdzie upały dokuczają mieszkańcom już w kwietniu.
Każdy może policzyć, jaki koszt klimatyczny poniosła planeta podczas naszych wakacji, i pochwalić się wynikiem. Najlepiej zrobić to w konkursie organizowanym przez Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Osoby, które dotrą najdalej i pozostawią po sobie najmniejszy ślad węglowy, w najciekawszy sposób opiszą swoją podróż albo zaciekawią odbiorców swoją kreatywnością - wygrają nagrodę niespodziankę.
Czym jest ślad węglowy?
Ślad węglowy to wyliczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu czy firmy. Każdy z nas przyczynia się do jego emisji, jeżdżąc samochodem, robiąc zakupy, serfując w sieci czy gotując. Śladu węglowego nie da się wyeliminować całkowicie, ale można ograniczyć jego emisję.
03:04 czwórka pierwsze słyszę 25.07.2023 ekopodróże.mp3 Jak obliczyć swój ślad węglowy i wygrać konkurs Politechniki Poznańskiej? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Jak obliczyć swój ślad węglowy?
Obliczenie śladu węglowego wcale nie jest takie trudne. Z pomocą przychodzą nam liczne aplikacje i strony internetowe. - Najtrudniejsze w tym wszystkim jest chyba wyszukanie odpowiedniego kalkulatora, dostosowanego do naszych potrzeb - mówi Karol Bandurski z Politechniki Poznańskiej. - Każdy z nas ma inne preferencje, a na rynku proponowanych kalkulatorów jest tego sporo. Są to aplikacje w telefonie, strony internetowe. Każdy kalkulator nieco się różni.
Karol Bandurski jest pewien, że każdy znajdzie kalkulator zużycia śladu węglowego dostosowany do swoich potrzeb. Później korzystanie z każdej z aplikacji jest bardzo proste.
Autostop zamiast samolotu
Szymon Majchrzak zdecydował się sprawdzić ślad węglowy, jaki wytworzy podczas lotu z Poznania do Madrytu - okazało się, że wytworzy 833 kg dwutlenku węgla. To bardzo dużo, szczególnie w kontekście tego, że każdy z nas powinien ograniczyć jego wytwarzanie do około 2000 kg.
Mniej limitu wykorzystamy, gdy wybierzemy pociąg lub samochód, czyli tak jak zrobiła to Zuza, studentka Akademii Wychowania Fizycznego.
- Rok temu wybrałam się na Erasmusa autostopem - to moja metoda na green travels - przyznaje studentka. - W tym sposobie podróżowania widzę przygodę, ale też zwracam uwagę na środowisko.
Ostatni rok Zuza spędziła w Portugalii, gdzie zwróciła szczególną uwagę na zmiany klimatu, które wpływają na codzienne życie mieszkańców tego państwa. - Upały doskwierają im już od kwietnia. Strasznie jest widzieć ten efekt ocieplenia - podkreśliła. - To duża motywacja do działań.
Inicjatorzy konkursu na najdalszą podróż o najniższym śladzie węglowym podkreślają, że ich inicjatywa konkursowa - stawianie wyzwań, rywalizacja - może być świetnym sposobem na przekonanie niezdecydowanych do bycia bardziej eko.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę