Słowo, które "gryzie i drapie". Skąd wzięły się rajtuzy?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 13:00
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" Martyna Matwiejuk zajmuje się słowami, które kojarzą się z zimą. Tym razem będzie to element garderoby, znany jako "traumatyczne wspomnienie przedszkolaka"
Z czym kojarzy ci się słowo rajtuzy? (zdj. ilustracyjne)
Z czym kojarzy ci się słowo "rajtuzy"? (zdj. ilustracyjne)Foto: DreamHack/Shutterstock.com

Rolowały się przy kostkach i często były za duże, ale chodziły w nich prawie wszystkie przedszkolaki. Rajtuzy - bo o nich mowa - nosili zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Dziś wprawdzie mniej dzieci chodzi w rajstopach, ale tradycja nie zaniknęła. - O rajstopach mówił się, że są „traumatycznym wspomnieniem przedszkolaka”. Przede wszystkim dlatego, że były bardzo niewygodnie. Trudno je było wyregulować i dzieciaki musiały ciągle je podciągać - tłumaczyła w Polskim Radiu psycholog Aleksandra Piotrowska. 

A Wy - nosiliście rajtuzy, gdy byliście mali? A może nie lubiliście rajtuzów i nie chcieliście ich  wkładać? Jak było, tak było, ważne, że mówiąc: Nie będę nosić rajtuzów, używaliście poprawnej formy. A skąd w ogóle wzięło się to słowo w polszczyźnie? W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzi to Martyna Matwiejuk.

W audycji zajmiemy się też zegarem biologicznym Polaków. Naukowcy w ramach projektu EPIGENOM przeanalizowali związek między zmianami epigenetycznymi, stylem życia, a tempem starzenia.  Badacze potwierdzili, że najważniejszym obecnie znanym czynnikiem starzenia się jest palenie papierosów. Polak palący jest biologicznie średnio 4 lata starszy od Polaka niepalącego. Wśród negatywnych czynników przyspieszających starzenie znalazło się także wyższe BMI i jedzenie mięsa. Z drugiej strony wykazano korzystny wpływ jogi, technik relaksacyjnych i medytacji oraz picia kawy.

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (18.01) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka język polski zdrowie
Czytaj także

"Stół z powyłamywanymi nogami", czyli jak ćwiczyć dykcję?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 15:50
"Tata czyta cytaty Tacyta", "Tarcicę tartak tarł" - to przykładowe ćwiczenia aparatu mowy, które w Czwórce proponowała logopeda dr Jagoda Bloch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stworzył syntezator mowy Ivona. Jego nowy projekt ma poprawiać zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 09:06
Łukasz Osowski był współtwórcą syntezatora mowy Ivona, a teraz wraz z zespołem badaczy uruchomił aplikację Vika Life, która przyczynia się do poprawy naszego zdrowia poprzez szczegółowe kontrolowanie stylu życia. 
rozwiń zwiń