- Ze względu na mroźne zimy kuchnia koreańska bogata jest w rozgrzewające dania.
- Najczęściej serwowanym daniem jest kimchi na gorąco.
- Imbir, żeń-szeń, papryka gochugaru to rozgrzewające przyprawy.
- Pytanie "jadłeś już dzisiaj?" to koreańska odpowiedź na "jak się masz?"
Obangsaek - koreańska kuchnia kolorów
- W Korei zimy są srogie, bardziej mroźne niż u nas, więc Koreańczycy mają sprawdzone sposoby na to, żeby ogrzać się jedzeniem - wyjaśnia Anita Raszka. - W kuchni Korei rządzi koncepcja obangsaek, łącząca pięć tradycyjnych koreańskich kolorów - biel, czerń, żółty, niebieski i czerwony. Każdy z nich odpowiada kierunkom świata oraz pięciu tradycyjnym elementom tamtejszej kultury, którymi są woda, ziemia, drewno, metal i ogień. Dzięki temu danie nie tylko pięknie wygląda i ma kolorową harmonię, ale też pozytywnie wpływa na nasze ciało.
Kimchi na gorąco
Jedną z najpopularniejszych potraw azjatyckich jest kimchi, czyli kiszona kapusta w specjalnej formule, którą podaje się właściwie do każdego posiłku. - Kiedy robi się zimno, najlepiej sprawdza się kimchi podane na ciepło, w postaci gulaszu lub zupy, która rozgrzeje i dostarczy witaminy C. Wystarczy kimchi podsmażyć, a potem zalać bulionem mięsnym lub warzywnym i gotować - mówi gość Czwórki. - Z kimchi robi się też pyszne placki i wiele potraw z makaronem.
Koreańskie sposoby na rozgrzanie się
- herbaty na bazie miodu z yuzu z cytryną
- "koreańskie złoto", czyli żeń-szeń
- dania z dużą ilością imbiru
Jedną z najpopularniejszych potraw azjatyckich jest kimchi, czyli kiszona kapusta w specjalnej formule.
Koreańskie składniki, które warto mieć w swoim domu
Żeby przygotować koreańskie dania w naszej kuchni, warto mieć pod ręką kilka niezbędnych składników. - Królową koreańskich przypraw jest pasta gochujang na bazie sfermentowanej pasty z soi z dodatkiem papryki gochugaru. To absolutna esencja koreańskiego smaku - podkreśla Anita Raszka. - Jeżeli dodamy ją do zupy, makaronu czy gulaszu warzywnego, uzyskamy czerwony kolor i niepowtarzalny smak Korei. Warto też zaopatrzyć się w olej sezamowy, który jest odpowiednikiem oliwy w kuchni śródziemnomorskiej. Do tego jeszcze sos sojowy, sos rybny i wszelkiego rodzaju glony i wodorosty.
Sprawdź także:
To, co wyróżnia kuchnię koreańską, to m.in. ryżowe ciasteczka, które mają różne kształty, a konsystencją przypominają coś pomiędzy włoskimi gnocchi a kluskami śląskimi. - Są bezglutenowe, całkowicie wykonane z ryżu i zdrowe dla organizmu. A najlepiej smakują z ostro-słodkim sosem na bazie pasty gochujang - dodaje rozmówczyni Mateusza Kulika.
18:22 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - korea 12.11.2023.mp3 Anita Raszka o "Korei od kuchni" (Czwórka do kwadratu/Czwórka)
Czy jadłeś już dzisiaj?
- Jedzenie jest bardzo ważne dla Koreańczyków. Do tego stopnia, że kiedy spotykają się, pierwsze, o co pytają, to "czy jadłeś już dzisiaj?". To zdanie to koreańska odpowiedź na "jak się masz" - opowiada gość Czwórki. Ale w koreańskich domach rzadko gotuje się pełne obiady. - Te potrawy są złożone, a ich przyrządzenie bywa skomplikowane, więc tamtejsze gospodynie niechętnie gotują. Zamiast zapraszać gości na domowe dania, chadza się raczej do restauracji. Są tam także dobre cukiernie i kawiarnie - dodaje.
Jeden talerz dla wszystkich
Anita Raszka od dziecka zafascynowana jest azjatycką kulturą, popkulturą i kulinariami. - To zaczęło się, gdy byłam nastolatką. Oczywiście pojawiły się w moim życiu tamtejsze filmy i seriale, muzyka k-popowa też miała wpływ na moje zainteresowania i tę pasję - wspomina. W książce "Korea od kuchni" gościa Czwórki - oprócz przepisów - znajdziemy też szczegóły dotyczące koreańskiej kultury jedzenia i serwowania posiłków. W Korei nie podaje się bowiem kompletnego dania na jednym talerzu. Każdy dostaje swoją miskę ryżu lub makaronu, a na stole pojawia się wiele miseczek z ban chanami - różnymi dodatkowymi potrawami - z których będą wspólnie jedli wszyscy biesiadnicy.
***
Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Anita Raszka (autorka książki "Korea od kuchni")
Data emisji: 12.11.2023
Godzina emisji: 16.15
kul