Majówkowe obżarstwo. Jak dojść do siebie po długim weekendzie?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 14:00
Za nami długi majowy weekend, dla wielu z nas był to czas spotkań towarzyskich, których nieodłącznym elementem jest majówkowe obżarstwo. W Czwórce sprawdzamy, jak po tak długim czasie dogadzania sobie dojść do siebie i czego potrzebuje teraz nasz organizm.
Dla wielu długi weekend to relaks, a także majówkowe obżarstwo.
Dla wielu długi weekend to relaks, a także majówkowe obżarstwo.Foto: shutterstock/Photographee.eu
  • Za nami długi majowy weekend. Wielu z nas ten czas spędziło na łonie natury.
  • Początek maja umownie uważany jest z początek sezonu grillowego, co dla wielu oznacza majówkowe obżarstwo.
  • Milena Nosek, dietetyczka kliniczna, radzi, jak sobie poradzić po długim weekendzie i wrócić do normy. 

Majówka w tym roku była wyjątkowo długa i pogodna. To sprzyjało spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i wspólnemu grillowaniu. Wielu z nas ten czas kojarzy się z relaksem, ale też oznacza majówkowe obżarstwo. Karkówka, szaszłyki, kiełbaska z grilla - bez nich trudno sobie wyobrazić piknik pod chmurką. W tym czasie pozwalamy sobie na dużo więcej i folgujemy sobie. Nawet gdy w ciągu roku trzymamy się ustalonych zasad żywieniowych, z przyjemnością sięgamy po specjały z grilla.

Majówkowe obżarstwo - grill w roli głównej

- Grillowane jedzenie nie jest niestety najzdrowsze. Wydzielają się pewne związki, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, są to m.in. węglowodory aromatyczne WWA, które są rakotwórcze - tłumaczy Milena Nosek, dietetyczka kliniczna. - Do tego dochodzą ilości zjedzonych przysmaków. To przecież czas, gdy jemy nieco więcej. W tym są też słodkości i alkohol.

Jak tłumaczy specjalistka, wszystko to, mimo majówkowego relaksu, może sprawić, że doświadczymy "zjazdu energetycznego". - Wszystko zależy od tego, jak spędziliśmy ten czas. Może to też być widoczne zmęczenie, można mieć problemy z trawieniem i zaparcia związane z tym, co jedliśmy. Mogą także pojawić się problemy ze snem - zauważa dietetyczka. - Możemy też być bardziej rozdrażnieni, czuć się senni, trudniej również o koncentrację i jasność myślenia.

Zobacz także:


Łagodny powrót do rzeczywistości

Milena Nosek radzi, żeby w tym czasie być dla siebie dobrym i wychodzić z majówkowego nastroju i stanu łagodnie. - Wszystko zależy od tego, co robiliśmy, ale trzeba dać sobie czas na powrót do normalności. Nie robić tego nagle i zbyt radykalnie, bo to rodzi napięcia - tłumaczy. - Jeżeli przejdziemy ze stanu relaksacji w tryb napięcia i stresu, że np. musimy schudnąć, to może być szokiem dla organizmu. 

Jak podkreśla specjalistka, to nie jest dobry czas na przechodzenie na dietę i wyznaczanie sobie sportowych i dietetycznych celów. Dajmy sobie kilka dni na okres przejściowy.

- Jeżeli mieliśmy jakieś zdrowe nawyki jedzeniowe przed weekendem, warto do nich po tym czasie jak najszybciej wrócić. W przypadku, gdy chcemy wprowadzić nowe zasady żywieniowe, to uczulam, żeby pominąć w tym całym przedsięwzięciu słowo dieta - zaznacza. - Bo to słowo kojarzy się nam z reżimem, ograniczaniem i wpisywaniem produktów na czarną listę, a to nie o to chodzi. Celem utrzymania dobrostanu człowieka zarówno fizycznego, jak i psychicznego jest szukanie swojego stylu, modelu czy trybu żywienia. Takie określenia będą lepiej działały na naszą psychikę. Namawiam gorąco, żeby przeprogramować słowo dieta na np. szukanie stylu żywienia.


Posłuchaj
18:33 CZWORKA/Pierwsze słyszę - dieta po majówce 06.05. 2024.mp3 Milena Nosek, dietetyczka kliniczna, mówi, jak radzić sobie po majówkowym obżarstwie (Pierwsze słyszę/Czworka)

 

Jednocześnie rozmówczyni Kamila Jasieńskiego zaznacza, że nie ma uniwersalnej recepty i u każdego może to wyglądać inaczej. - Warto zacząć od wglądu, odkryć, po czym dobrze się czujemy, a po czym nie, po czym tyjemy, a po czym chudniemy - radzi. - Zrobić sobie listę produktów, które nam służą, i włączać je do naszego jadłospisu. To się da samemu zrobić, żeby jednak produkty dobrze zbilansować, warto zwrócić się do specjalisty.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Milena Nosek (dietetyczka kliniczna)

Data emisji: 6.05.2024

Godzina emisji: 8.15

aw/wmkor

Czytaj także

Dieta ketogeniczna - z czym to się je i ile razy dziennie?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 12:30
Dieta ketogeniczna zastępuje węglowodany tłuszczem. Na talerzu pojawiają się tłuste mięsa, ryby, owoce morza, tłusty nabiał, smalec i masło. Michał i Paulina Warchała udowadniają, że dieta ketogeniczna jest prosta i łatwo dostępna, a każdy może wyciągnąć z niej coś dla siebie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vienio z przepisami na szparagi i na rap [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 16:10
O jedzeniu może mówić godzinami, bo wywołuje emocje, tak jak i muzyka. Jak przygotować szparagi, co jeść na wiosnę i gdzie najlepiej smakuje tapas - opowiada Vienio - raper i pasjonat gotowania. 
rozwiń zwiń