- Dieta ketogeniczna to diet wysokotłuszczowa, odpowiednio białkowa i niskowęglowodanowa.
- Od lat z powodzeniem stosują ją Michał i Paulina Warchała, którzy są autorami książki "Keto łatwizna. Gotuj dla całej rodziny".
- Można w niej znaleźć blisko 130 łatwych przepisów z wyliczoną kalorycznością i makroskładnikami.
- W Czwórce Michał i Paulina opowiadają o diecie ketogenicznej i podpowiadają, na co warto zwrócić uwagę podczas jej stosowania.
Wiosna już za progiem i wielu z nas myśli o sportowej sylwetce. W tym może pomóc dieta ketogeniczna. Michał i Paulina Warchała w swojej książce "Keto łatwizna. Gotuj dla całej rodziny" dzielą się wiedzą na jej temat. Jednak w ich przypadku przejście na ten rodzaj diety nie było efektem poszukiwań nowych sposobów odżywiania się i chęci zrzucenia wagi.
Dieta ketogeniczna - ile posiłków dziennie można jeść?
- Ja od lat trenowałem różne sporty, byłem na różnych dietach i nie potrzebowałem chudnięcia. Natomiast pojawiły się dzieci. Żona trafiła do szpitala z drugim dzieckiem, no i musiałem zostać sam z synem i z pracą - wspomina Michał. - Wcześniej jadłem 5-6 posiłków dziennie i zastanawiałem się, jak ja sobie dam z tym radę. Wtedy trafiłem na dietę ketogeniczną. Nie mogłem uwierzyć w to, że można jeść w ogóle dwa posiłki dziennie.
Jak przyznaje Paulina, to, co rozpoczął Michał, do tej pory kontynuują. Twierdzi, że organizm przyzwyczaja się do nowych nawyków, a dwa posiłki dziennie ułatwiają organizację życia domowego. - Świetnie dajemy radę, i dzieciaki też nie narzekają - śmieje się.
Dieta keto - czy ważne jest liczenie kalorii?
Goście Czwórki zapewniają, że przy stosowaniu diety ketogenicznej nie chodzą głodni. - Jeden gram tłuszczu ma dziewięć kalorii, więc jest dwa razy bardziej energetyczny od węglowodanów - tłumaczy Michał. - Jak zje się porządne śniadanko, np. jajecznicę na boczku, do tego dużo zielonych warzyw, to naprawdę bez problemu starcza na 6-8 godzin.
Rozmówca Kamila Jasieńskiego zaznacza, że są dwie szkoły. Jedna z nich mówi, że przy diecie keto nie trzeba liczyć kalorii, druga wręcz przeciwnie. Michał uważa, że warto je przeliczać. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza na początku stosowania diety i pomaga uniknąć problemów.
- Określamy to mianem keto grypy i oczywiście nie występuje zawsze i u wszystkich. Liczenie kalorii jest ważne w keto adaptacji, bo na początku mogą pojawiać się negatywne skutki diety. Najczęściej wynikają z tego, że nie liczymy kalorii, za mało ich dostarczamy, jemy za mało tłuszczu, za mało przyjmujemy mikroskładników niezbędnych organizmowi - wyjaśnia Michał Warchała. - Licząc kalorie, mniej błędów się popełnia. Mniej jest też negatywnych skutków, które mogą wystąpić na diecie ketogenicznej.
Czasem sobie pofolguj
Rodzina pozwala sobie jednak czasem na odstępstwa od diety. Do takich specjalnych dni należą wakacje i święta, kiedy jedzą tradycyjne dania.
- Mamy nieco inne podejście niż większość osób stosujących tę dietę. Uważamy, że jeżeli jesteś od miesięcy na diecie i trzymałeś ją dobrze, to na święta, przez te parę dni, jedz sobie, co chcesz - tłumaczą goście Czwórki. - Spędzaj czas z rodziną, nie rób nikomu przykrości, że przynosisz swoje jedzenie - a są takie przypadki. Zjedz to, co jest. Te trzy dni nic nie zmienią w twoim życiu. I do tego się też stosujemy. Trzymaj cały czas dietę, a potem po prostu spędź święta z rodziną, bez żadnych udziwnień.
09:57 CZWORKA/pierwsze słyszę - dieta keto 14.03.2024.mp3 O diecie ketogenicznej opowiadają Paulina i Michał Warchała (Pierwsze słyszę/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Goście: Paulina i Michał Warchała (autorzy książki "Keto łatwizna. Gotuj dla całej rodziny")
Data emisji: 14.03.2023
Godzina emisji: 08.15
aw/wmkor