Stworzony przez nią system opiera się na wykorzystaniu w pełni biodegradowalnego włókna polimerowego z nanocząstkami złota, do których podczepione są cząsteczki leku na raka trzustki (doksorubicyny).
Czytaj także: Fatalne wyniki matur. Winny system czy młodzież? >>>
Projekt otrzymał główną nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Naukowym E(x)plory 2014 w Gdyni, wziął też udział w prestiżowym konkursie dla młodych naukowców Intel ISEF (The Intel International Science and Engeneering Fair). - Kiedy rok temu rozpoczynałam badania, skrycie marzyłam, aby wyniki zaprezentować właśnie tam, w Stanach Zjednoczonych - wspomina Joanna Jurek. - Spotkałam tam wielu wybitnych naukowców i noblistów, miałam również okazję zapoznać się z osiągnięciami naukowymi młodych ludzi z całego świata. To było dla mnie ważne doświadczenie.
Czytaj także: Politechnika Wrocławska będzie uczyć nastolatków >>>
Rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim i przyznaje, że nanotechnologią interesuje się od dawna. - Wszystko zaczęło się w trzeciej klasie gimnazjum. Pojechałam wtedy na wyjazd naukowy z licealistami i spotkałam jednego z wykładowców z Uniwersytetu Łódzkiego, który opowiedział nam o nanotechnologii - opowiada Joanna Jurek. - Zafascynował mnie ten temat i tak mi już zostało do dziś - dodaje z uśmiechem.
Więcej o badaniach Joanny Jurek oraz o tym, czym jest nanotechnologia dowiesz się słuchając nagrania z "Konturówki".
(kul/mc)