W małym czyżyku waleczne serce. Sekrety ptaków
Podobnie jak inne małe łasicowate, kuna ma wydłużony tułów i stosunkowo krótkie nogi. Ogon jest długi i puszysty, służy zwierzęciu do utrzymywania równowagi podczas skoków i wspinaczek. Zarówno te leśne, jak i domowe są niezwykle zwinne i szybkie, różnią się jednak ubarwieniem. - Kuna leśna ma kremowo-żółte podgardle, natomiast domowa białe - mówił Kacper Kowalczyk.
06:34 2020_06_19-07-24-56_CZWÓRKA_NDT.mp3 Sekretne życie kun. Co dzieje się nocą? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?
Kuny leśne nie kopią w ziemi nor, mieszkają na drzewach. - Wykorzystują starodrzew na swoje potrzeby. Do zachodu słońca przesiadują w dziuplach, a potem wychodzą na łowy i zaczynają siać postrach wśród małych zwierząt. Są mięsożercami - mówił Kacper Kowalczyk. Odżywiają się głównie drobnymi gryzoniami, jedzą niewielkie wiewiórki, nornice, żaby, czasem ślimaki. W ich jadłospisie obecne są jednak tez owoce leśne, głównie jagody, które po prostu poprawiają trawienie. - Kuna jada też jaja ptaków, oraz ich młode, penetruje ich gniazda, więc czas wylęgania to dla niej czas obfitości - tłumaczył Kacper Kowalczyk.
Czytaj także: Agresywny, milczący wojownik - kormoran
Kuny to bezwzględni łowcy. - Polując, skaczą w charakterystyczny sposób. Czmychają po cichu - mówił ekspert. Jednak, jak podkreślał kuny to także zwierzątka bardzo rodzinne. Dorosłe dbają o swoje młode. - Matka jest z wstanie nie jeść, a całe łupy oddawać młodym, by jej dzieci miały pokarm i mogły przeżyć - mówił Kacper Kowalczyk.
Czytaj także: Wymieranie pszczół. Bez nich czeka nas zagłada?
Kunę łatwo wypatrzeć zwłaszcza zimą, bo… zostawia charakterystyczne ślady na śniegu. - To nie pojedyncze, a podwójne "łapki". Widać, że zwierzę, które je zostawiło, po prostu skacze - mówił ekspert.
***
Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Materiał przygotowała: Anna Hardej
Data emisji: 19.06.2020
Godzina emisji: 7.27, 8.27
kd