Zamień ziemniaka na batata

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 09:53
Goszczą na naszych stołach rzadziej niż ich tradycyjna odmiana. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach powinniśmy zamienić klasyczne ziemniaki na bataty. Sprawdzamy, jakie wartości odżywcze mają te słodkie ziemniaki i co można z nich przyrządzić.
Batatyzdjęcie ilustracyjne
Bataty/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ilia Nesolenyi
shutterstock brokuły showcake 1200.jpg
Przodek kalafiora i przysmak kulturystów. Brokuł daje radę

Bataty pochodzą z Ameryki Południowej i Środkowej i tam stanowią taką podstawę pożywienia jak nasze ziemniaki. U nas kojarzymy je bardziej z frytkami w wersji trochę na słodko.

- Jestem wielką fanką batata, bo mimo że są to słodsze ziemniaki, to mają niższy indeks glikemiczny niż zwykłe ziemniaki, nie podnoszą tak stężenia glukozy - mówi dietetyk Hanna Stolińska. - Szczególnie są polecane osobom z cukrzycą czy z insulinoopornością, a nawet osobom na diecie redukcyjnej. Oczywiście nie przyrządzamy ich z tłuszczem, bo wtedy robią się tak samo tuczące jak zwykłe frytki. Nasze ziemniaki mają mniej wartości odżywczych niż bataty, więc jeśli je zamienimy na bataty, to z korzyścią.

Posłuchaj

01:57 _PR4_AAC_NDT_batat_ 2020_11_06.mp3 Sprawdzamy jakie wartości odżywcze mają bataty (NDT/Czwórka)

Bataty, co widać po barwie, zawierają dużo beta-karotenu, witaminy A, czyli bardzo silnego przeciwutleniacza, który często jest niedoborowy w naszej diecie. Ten słodki ziemniak zawiera również błonnik, witaminy z grupy B, magnez i żelazo.

Sprawdź także:

Batat daje duże poczucie sytości, więc jest doskonałym zamiennikiem ryżu czy makaronu. - Nie jest co prawda polskim produktem, ale patrzmy również na to, co daje nam świat i co możemy wykorzystać w naszej kuchni dla naszego zdrowia - tłumaczy gość audycji. 

Czasem nie kupujemy ich, bo nie wiemy, co zrobić z tym warzywem, dlatego nasz szef kuchni Arkadiusz Płoński zdradzi przepis, w którym możemy je wykorzystać.

shutterstock chimichanga 1200.jpg
Chimichanga - przepyszne dzieło przypadku

Ciasto z batatów

  • 1,5 kg batatów
  • 400 ml mleka kokosowego
  • 4 jajka
  • 150 g brązowego cukru
  • łyżeczka cynamonu
  • 50 g masła
  • 1 limonka
  • garść świeżych malin

Bataty przecinamy wzdłuż i wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem. Wkładamy do piekarnika nastawionego na 180 stopni na 20 minut.

Sprawdź także:

Następnie je wyjmujemy, łyżką wydrążamy słodką zawartość ziemniaka, zostawiając skórki. Całość przekładamy do miski. - Gdybyśmy ugotowali obrane bataty, to ciasto będzie się rozpływać, dlatego pieczemy je w piekarniku - wyjaśnia szef kuchni.

Posłuchaj

03:00 _PR4_AAC NDT_szef_kuchni_2020_11_06.mp3 Przepis na ciasto z batatów (NDT/Czwórka)

Następnie dodajemy 4 jajka, dorzucamy cukier i cynamon oraz startą skórkę limonki i schłodzone mleko kokosowe - wybierajmy to dobrej jakości. Mieszamy składniki do uzyskania gęstej konsystencji. Przekładamy na blachę o średnicy 28 cm, wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni na 60 minut. Ciasto po tym czasie powinno się zarumienić, pozostawiamy do wystygnięcia, posypujemy cukrem pudrem i malinami.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Goście: Hanna Stolińska-Fiedorowicz (dietetyk), Arek Płoński (szef kuchni)

Data emisji: 06.11.2020

Godzina emisji: 7.34, 8.31

aw

Czytaj także

Jadł go Neron, by poprawić swój głos. Por na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 09:20
Pora i jego lecznicze właściwości podobno znano już w starożytności. Do Polski przywiozła go królowa Bona. Jak dziś poznać polskiego pora i tego z zagranicy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczaw - zapomniany, zdrowy przyjaciel

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 10:59
- Szczaw ma złą sławę ze względu na wysoką zawartość szczawianów, które zaburzają wchłanianie wapnia. Jednak ta teoria jest trochę naciągana - mówi dietetyk Hanna Stolińska. - Szczaw jest bombą wapnia - dodaje. 
rozwiń zwiń