Kampania "Można zwariować" otwarcie mówi o zaburzeniach psychicznych, między innymi w podcaście o tym samym tytule. Inicjatorzy kampanii wiedzą, że nie każdy z nas zachoruje, ale prawdopodobnie każdy z nas spotka taką osobę, dlatego świadomość, a także odpowiednia reakcja i nastawienie mają ogromne znaczenie.
- To wszystko zaczęło się od moich rozważań i obserwacji po moim pobycie w szpitalu psychiatrycznym - przyznaje Cleo Ćwiek. - Zauważyłam, że jestem w wyjątkowo, absurdalnie uprzywilejowanej pozycji. Kiedy z moim zdrowiem, psychicznym czy fizycznym, dzieje się coś złego, to moi rodzice reagują w adekwatny sposób i zabierają mnie do lekarza. Obserwując inne młode osoby w szpitalu, zauważyłam, że reakcje ich rodziców nie były aż tak otwarte - dodaje.
Gość Czwórki podkreśla, że dużo trudniej jest wracać do zdrowia, szczególnie zdrowia psychicznego, kiedy najbliżsi wstydzą się tego, co się z osobą chorą dzieje i obwiniają ją. Cleo zwraca uwagę, że to przede wszystkim wynik braku świadomości i edukacji.
Młodzi ludzie, rozmawiając na przeróżne tematy, często mówią: "tego powinni uczyć w szkole". To dotyczy i pisania CV, i rozliczania zeznań podatkowych, ale też kwestii zdrowotnych, wiedzy, że w razie problemów można udać się do psychiatry. - W Warszawie żyjemy w pewnej bańce, gdzie wszyscy już chodzą do terapeuty - mówi Cleo Ćwiek. - Jednak jak ktoś pochodzi z miejscowości mniejszej, to tam nie da się powiedzieć, że idziesz do psychiatry. To stygmatyzuje - dodaje.
Kampania "Można zwariować" wypełnia lukę zauważoną przez Cleo. Osoby w nią zaangażowane chcą "zmienić retorykę związaną z problemami psychicznymi, która dziś jest mocno negatywna".
- Wiemy już, że depresja to choroba, ale kampanie prowadzone do tej pory nie dawały światełka w tunelu. My wskazujemy, że są opcje, żeby sobie poradzić - podkreśla gość Czwórki. - Trzeba mieć świadomość tego, do jakiego specjalisty się udać i jak wspierać bliskie sobie osoby - dodaje.
08:58 czwórka ndt 03.06.2022 cleo ćwiek.mp3 Cleo Ćwiek opowiada o kampanii "Można zwariować" (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
W kampanię "Można zwariować" zaangażowali się aktorzy, aktorki i muzycy. - Udało nam się zaprosić osoby, które rzeczywiście i realnie chcą wziąć w niej udział - zauważa. - Nasz trzydniowy plan zdjęciowy poszedł najlepiej jak mógł - dodaje.
Można zwariować i... żyć normalnie./ Można Zwariować
Gość Czwórki wyjaśnia, że problemy zdrowia psychicznego to temat obarczony największą stygmatyzacją systemową. To problem braku wiedzy, dostępności, długiego oczekiwania na wizytę. - Jeśli ktoś jest w kryzysie samobójczym to nie może sobie pozwolić na czekanie - zwraca uwagę. - Koszty prywatnych wizyt rosną, publiczna służba zdrowia nie działa dobrze - dodaje.
Kampania "Można zwariować" podpowiada, gdzie szukać pomocy, w maju organizatorzy zapraszali na bezpłatne konsultacje do gabinetów Wellbee, prowadzą też infolinię psychoedukacyjną, na którą każdy może zadzwonić i zadać nurtujące go pytanie dotyczące zdrowia psychicznego.
***
Tytuł audycji: "Najlepszy dzień tygodnia"
Prowadzący: Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski
Goście: Cleo Ćwiek
Data emisji: 03.06.2022
Godzina emisji: 8.38
pj