Szklane opakowania kontra butelki PET

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 10:52
Przez media przetacza się burza wywołana przez post Martyny Wojciechowskiej, dotyczący opakowań szklanych i plastikowych. Julia Wizowska, na naszej antenie, wskazuje na błędy znanej podróżniczki. 
Audio
  • Julia Wizowska opowiada o recyklingu szkła i zagrożeniach jakie niosą ze sobą butelki PET (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Bignai

Znana dziennikarka zwróciła uwagę, że i szkło, i plastik mogą być poddane recyklingowi, ale jeśli tam nie trafią, to plastik rozkłada się od 400 do 1000 lat, a szkło nigdy. - Można kłamać nie tylko tworząc nowe fakty, ale również niedopowiadając całej prawdy - podsumowuje rewelacje prezenterki Julia Wizowska, autorka strony "Na nowo śmieci". - Martyna Wojciechowska nie wspomniała, że szkło można przetwarzać w nieskończoność. Huty szkła walczą o stłuczkę szklaną, bo jej brakuje, bo jest potrzebna. Za to produkujemy o wiele więcej plastiku niż jesteśmy w stanie przetworzyć - dodaje. 

W Polsce produkuje się około 4,5 miliarda butelek plastikowych rocznie. Julia Wizowska wspomina o naukowym opracowaniu sugerującym, że butelki PET mogą wpływać na ludzką gospodarkę hormonalną. Sprawa jednak do dziś nie jest jednoznacznie orzeczona. 

- Butelka PET przynosi większą szkodę dla środowiska, niż szkło - podkreśla gość Kamili Dębczak. - Warto zobaczyć, jak wygląda metr sześcienny wody, ile to butelek - dodaje.

Jakie są więc alternatywy dla plastiku? Czy kranówka może być smaczna? I ile zaoszczędzimy decydując się na opakowania recyklingowe? O tym w załączonej rozmowie. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak 

Gość: Julia Wizowska (autorka strony nanowosmieci.pl)

Data emisji: 29.06.2018

Godzina emisji: 8.16

pj/kd

Czytaj także

Recykling. Jak urządzić piękny świat ze śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 09:00
Biżuteria z potłuczony naczyń, foremki do pierników z puszki aluminiowej, lunchbox z opakowania po mleku. To tylko niektóre pomysły na to, jak można wykorzystać odpadki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamień śmieci w wyśmienite zabawki

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 09:00
- Każde dziecko ma swoje upodobania. I tym powinniśmy się kierować wybierając zabawę - mówi Pani Kredka. - Dzieci lubią eksperymentować. My w domu najczęściej robimy zabawki z odpadów - plastikowych butelek, szklanych opakowań, kubeczków po jogurtach - dodaje. 
rozwiń zwiń