By zobaczyć perkoza powinniśmy wybrać się nad jezioro, staw, jakąś wodę stojącą.
- Perkozy ptak który najlepiej czuje się w wodzie. To ptak rybożerny, ale zjada również ślimaki, kijanki, żaby czy raki - mówi Marcin Siuchno z portalu Totemownia. - Perkoz łączy w sobie umiejętności latania i nurkowania. Przy lataniu warto być lekkim, a przy nurkowaniu przydałoby się obciążenie. Wydaje się, że jest to problem nierozwiązywalny, a perkoz sobie z nim radzi. Nogi ma odsunięte w tył ciała, napędza się skrzydłami, wyciąga długo szyję, dzięki czemu przenosi swój środek ciężkości - opowiada.
Okazuje się, że mimo posiadania umiejętności latania, perkozy właściwie nie latają, poza migracjami i ucieczkami przed drapieżnikami. - One całe lato spędzają w wodzie lub pod wodą. Do lotu też zrywają się z akwenu, nie potrafią wystartować z lądu - wyjaśnia ekspert. - Niektóre z perkozów w ogóle już nie latają. A ich skrzydła przypominają skrzydła pingwinów - dodaje.
W Polsce możemy spotkać 4 gatunki perkozów. Jak je rozróżnić? Który z nich bywa kosmitą? Czemu perkozy połykają swoje pióra i karmią nimi dzieci? Jak głęboko potrafią zanurkować? O tym w materiale Anny Hardej.
***
Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Data emisji: 26.07.2019
Godzina emisji: 7.27, 8.24
pj/kul