Czapla - miłośnik ryb, który dla wędkarzy niechcący stał się wrogiem
Gęsi są ptakami wędrownymi. - Przez Polskę lecą przede wszystkim gęsi białoczelne, zbożowe i tundrowe - wymieniał Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia Jestem na Ptak. Podczas lotu wydają specyficzne odgłosy. - Prawdopodobnie są to okrzyki motywacyjne, wspierające. Krzyczenie na takiej wysokości, przy prędkości kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, to ogromny wydatek energetyczny, a jednak to robią - tłumaczył ekspert. - Pomagają sobie wzajemnie.
08:26 2020_11_27-06-22-08_PR4_Gęś.mp3 Jak wygląda życie gęsi? Rozmowa z Jackiem Karczewskim (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Jak tłumaczył to, że ptaki te lecą w kluczach także prawdopodobnie ma znaczenie. - Dotychczas sądzono, że chodzi o aerodynamikę, bo gęsi, lecąc za innymi osobnikami po prostu miały oszczędzać energię. Kolejne badania naukowców obaliły jednak tę teorię i dziś klucz dzikich gęsi pozostaje dla nas zagadką - mówił ekspert.
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"
Czytaj także:
Gęsi to ptaki o niezwykle trwałych więziach rodzinnych i emocjonalnych. - Mają swoich ulubionych sąsiadów, przyjaciół, mają też wrogów. Utrzymują kontakt ze swoimi młodymi przez wiele lat, a z kolei ich dzieci z różnych pokoleń się znają i potrafią sobie pomagać - wyliczał ekspert. W domostwach ludzi najczęściej spotkać można gęsi białe. - Jednak dziko występuje w Polsce gęś gęgawa. To gatunek, z którego wychodowane zostały gęsi domowe. Gęgawa do niedawna była niezwykle rzadka, teraz na szczęście zaczyna powracać - mówił Jacek Karczewski. - Ptaki te występują na terenach bagiennych i w dolinach rzecznych.
Czytaj także:
Według wierzeń starożytnych gęsi były praprakami, z których jaj wykluło się życie na Ziemi. - Kiedyś były ptakami świętymi, nietykalnymi. Dziś ludzie stali się ich największym ich problemem. To jeden z ulubionych celów myśliwych, człowiek zabrał im też siedliska - większość rzecz została uregulowane i gęsi mają coraz mniej terenów do żerowania - wyliczał ekspert.
***
kd