Z jakimi wyzwaniami mierzy się współczesna Szwecja?
- W "Betonii" chciałam pokazać, że bloki i osiedla blokowe, to coś, co nas otacza, od czego nie uciekniemy, co jest elementem krajobrazu na pewno Europy Środkowo-Wschodniej, ale też Europy Zachodniej, o czym często zapominamy - mówi gość Dominiki Klimek. - Nie ma miasta, miasteczka, nawet małej miejscowości, w której bloki by nie stały. To dziedzictwo modernistyczne, ale zapominamy o tym i wypieramy z naszej świadomości - dodaje.
Terminy blok, blokowisko obarczone są negatywnymi konotacjami. W latach 90. chciano by bloki to był odchodzący świat, każdemu marzył się domek na przedmieściach. Blokowiska wiązano z licznymi subkulturami, patologią. - Trzeba pamiętać, że to był tylko wyrywek. Dziś zaczynamy rewidować pojęcie "blokowiska", odchodzimy od stereotypów - zwraca uwagę Beata Chomątowska.
Beata Chomątowska Projektując osiedla idealne dbano o wspólne przestrzenie, myślano o sklepach, szkołach, przedszkolach, żłobkach, placach zabaw i terenach zielonych. Dbano o komunikację z centrum
Idea bloków mieszkalnych zrodziła się już w XIX wieku. Czas rewolucji przemysłowej przyniósł potrzebę budowania szybko, trwale i dla wielu, ale z wygodami. Jak na te koncepcje wpłynęli moderniści i Le Corbusier? Czym była, stosowana również w Polsce, "linijka słońca"? Czym charakteryzowały się poszczególne fazy budownictwa bloków w Polsce? Kiedy odchodzono o koncepcji z zachodu, kiedy do nich wracano i nadrabiano opóźnienia - jaki był tego skutek? Jak bloki mają się dziś i jaka jest ich przyszłość? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Beata Chomątowska (pisarka, dziennikarka, autorka książki "Betonia")
Data emisji: 28.05.2018
Godzina emisji: 19.09
pj/ac