Reportaże powstały po to, aby wejść w tę przestrzeń. Wysłuchać się w nią, bez niepotrzebnego żonglowania dźwiękami Bartosz Panek
- Miejsca, o których opowiadam, to przestrzenie peryferyjne. Łódzkie Bałuty, choć położone w niedalekiej odległości od centrum, są odcięte od nurtu dużego miasta, znajdująca się w granicach Gdańska Wyspa Sobieszewska ma niemal wiejski charakter, peryferyjność Gorzowa Wielkopolskiego wynika z jego geograficznego położenia - wyliczał autor "Krajobrazów" Bartosz Panek.
Radio jest medium wrażeniowym. Starałem się nadać opowieściom odpowiednią plastyczność Bartosz Panek
W jaki sposób poznał bohaterów słuchowisk? - Kilka z tych osób znałem już wcześniej, innych spotkałem w trakcie tworzenia materiału. Poznajemy mieszkańców tych dzielnic, ale i przyrodników, ornitologów, szefową stacji biologicznej. Ludzi związanych z miejscami, o których opowiadam. Chciałem, by słuchacz mógł się tam przenieść, usłyszeć te miejsca, może nawet je zobaczyć - opowiadał.
Dlaczego autor nie mógł opowiedzieć o każdej historii, jaką poznał w trakcie tworzenia "Krajobrazów"? W jaki sposób powstaje współczesny reportaż? O tym w nagraniu audycji. Zapraszamy także do wysłuchania drugiej części audycji, w której o odkrywaniu łódzkiej dzielnicy Bałuty opowiadał Łukasz - bohater serii "Krajobrazy".
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Bartosz Panek (dziennikarz radiowy i autor cyklu słuchowisk dokumentalnych pt. "Krajobrazy")
Data emisji: 6.01.2018
Godzina emisji: 16.12
ac/kd