Jakub Kuza: najlepiej klikają się historie z pozytywnym przesłaniem

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 16:45
"Krótka historia jednego zdjęcia" to projekt, w którym Jakub Kuza opisuje historie uchwycone w kadrze z innej perspektywy. Opowiada o tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka. 
Audio
  • "Krótka historia jednego zdjęcia". Pejzaż fotograficznych opowieści (Faktofonia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Stocksnap/Pixabay

Lubimy opowieści o bohaterach, zwłaszcza tych, którzy wypadli z obiegu historii. Najlepiej klikają się te z mocnym, pozytywnym przesłaniem Jakub Kuza

Pisze o tym, że nie tylko sama sytuacja uchwycona na zdjęciu, ale również drugi i trzeci plan odkrywają niezwykłe zdarzenia. Autor książki, który prowadzi także fanpage (o tym samym tytule) wyselekcjonował i opisał 130 najciekawszych historii, które są wizytówką najważniejszych wydarzeń w historii świata.

- Za pomysłem na założenie fanpage'a nie stał żaden wielki plan. Na historie, o których opowiadam trafiam codziennie. Znajduje je w książkach, prasie, czy internecie. Niektóre podsyłają mi fani strony - mówił Jakub Kuza.

Ciekawsze od ilości polubień są dyskusje prowadzone pod postami. Często stają się ważniejsze od samego wpisu Jakub Kuza

- Nie miałem żadnego klucza. Pisałem o tym, co wydało mi się interesujące. Stworzyłem dość malowniczy pejzaż składający się z bardzo różnych opowieści  - opowiadał.

Które historie mają największy potencjał? Jakich informacji może nam dostarczyć jedna fotografia? Które stały się ikoniczne i rozpoznawalne na całym świecie i dlaczego warto zaglądać na drugi i trzeci plan zdjęcia? O tym w nagraniu rozmowy. 

W audycji mówiliśmy także o filmie "Symfonia fabryki Ursus", który mogliśmy oglądać w ramach festiwalu filmu dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Jakub Kuza (autor książki i fanpage'a "Krótka historia jednego zdjęcia")

Data emisji: 12.04.2019

Godzina emisji: 16.07

ac/kd

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miesiąc Fotografii. Zdjęcia, spotkania, dyskusje i warsztaty

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 07:00
- Znaczna część Miesiąca Fotografii w Krakowie to spotkania z twórcami - mówi Agnieszka Dwernicka, dyrektor imprezy. - Mogą to być fotografowie, artyści wizualni, ale też specjaliści związani z fotografią w nie zawsze oczywisty sposób - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Między blokami". Anna Liminowicz z nagrodą im. Krzysztofa Millera

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 13:59
- Na co dzień funkcjonujemy w mediach społecznościowych. Wpuszczamy innych do swojego życia, ale to tak naprawdę pozorna otwartość, kreacja. Pokazujemy tylko tyle, ile chcemy o sobie opowiedzieć - mówiła Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury pierwszej edycji Nagrody im. Krzysztofa Millera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotoreportaż. Mikroświaty Justyny Mielnikiewicz

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 16:05
- Fotografia to dla mnie medium, którego używam do opowiadania o świecie - mówi Justyna Mielnikiewicz.
rozwiń zwiń