Zagłębie - region niegdyś kwitnący, dziś ziemia jałowa

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:00
- Zagłębie to region, który szczególnie ucierpiał w latach 90. - mówi Magdalena Okraska, autorka książki "Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu". - To obszar wyjałowiony, teren, który kiedyś kwitł - dodaje. 
Audio
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne
Tytuł Zagłębie - region niegdyś kwitnący,dziś ziemia jałowa
Prowadzący Klimek Dominika
Opis

Zagłębie jest miejscem, gdzie kiedyś rozkwitał przemysł, ludzie stamtąd nie wyjeżdżali, wtedy się nie depopulował - mówi gość Dominiki Klimek. - Z czasem, zaczęło się wyjaławiać. Ludzie z miast, które opisuję w książce - z Sosnowca, Będzina, Czeladzi czy Zawiercia zaczęli po prostu wyjeżdżać za pracą - wyjaśnia. 

Ostatnie niemal 30 lat doprowadziło do problemu o którym pisze Magdalena Okraska. - Rozpuszczono dorobek 120 lat, w ostatnich dekadach szczególnie - podkreśla. Przemiana ustrojowa w 1989 rok spowodowała odejście od gospodarki centralnie sterowanej w stronę gospodarki kapitalistycznej czy rynkowej. - Na tereny Zagłębia weszła ostra prywatyzacja w przesadzonym wydaniu - mówi dziennikarka. - Zwalniano z pracy w kopalniach, przędzalniach, zakładach włókienniczych, zakładach produkujących żarówki czy żyrandole. Zwalniano często bez odpraw. Rozprzedawano majątki fabryk. Zawody uznawano za przestarzałe - dodaje. - Ludzie tracili całe życia. 

Jakie były skutki przemiany wprowadzanej w opisany sposób? Czy dziś jest szansa dla Zagłebia? Czy problem "wyjałowienia" dotyczy jedynie miast i miasteczek opisanego regionu? Jak autorka ocenia dziś proponowane rozwiązania dla uzdrowienia tych terenów? O tym m.in. w rozmowie z audycji "Faktofonia". 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Magdalena Okraska (dziennikarka, etnografka, autorka książka "Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu")

Data emisji: 17.02.2018

Godzina emisji: 16.07

pj/kd

Playlista
Tagi
Czytaj także

Blokowiska - codzienność w krajobrazie Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 09:00
- W swoim pierwszym bloku mieszkałam około 20 lat. Ja tego nie wybierałam, zostałam tam przyniesiona prosto ze szpitala, wtedy wszyscy moi rówieśnicy mieszkali w blokach - mówi Beata Chomątowska, autorka książki "Betonia". - Później unikałam bloków z lat 70., z początkowej epoki Gierka, bo miały niski sufit. Chyba przetestowałam wszystkie formy mieszkalne tego typu - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"A co wyście myślały?". Reportaże z miejsc "pomiędzy"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 16:03
Agnieszka Pajączkowska i Aleksandra Zbroja, autorki reportażu "A co wyście myślały" przedstawiły spotkania z Mariolą, Stefanią, Gosią, Martą i innymi kobietami, które żyją w miejscach omijanych przez szukających wyjątkowych tematów reporterów.
rozwiń zwiń