Miasta w filmach i ich niezapomniane wizytówki

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 13:47
W poranek drugiego dnia Świąt rozmawialiśmy o miejscach dziwnych, znanych i mniej znanych. W Polsce i nie tylko.
Audio
  • O niezwykłych miastach - bohaterach filmowych i miejscach, które jeszcze nie powstały (Swojski Poranek Alternatywny/Czwórka)
Miasteczko Twin Peaks
Miasteczko "Twin Peaks" Foto: shutterstock/ GagliardiImages

kevin sam w domu 1200.jpg
Święta bez Kevina, strefy bez smartfona i niedziele bez handlu

Mówiliśmy o nietypowych, zaskakujących nazwach miejscowości w Polsce, takich jak Niewiesz, Ameryka czy Dyszobaby. Rozmawialiśmy też o pomysłach na przedstawianie zagraniacznych miast w filmach, m.in. o Twin Peaks, Rzymie, który "grał" główną rolę m.in. w filmie Federico Felliniego pod tym samym tytułem, z 1972 roku, czy "bohaterach" filmów Woodego Allena, np. Paryżu.

W drugim dniu Świąt rozmawialiśmy też o miejscach, które kojarzą nam się z tym czasem najbardziej, jak Laponia, Manhattan, czy Wiedeń. I sprawdziliśmy, jakie niezwykłe miejscowości powstać mają niebawem. Już w 2019 roku na mapach, w okolicach wysp Polinezji pojawić się ma np. pływające miasto-państwo, złożone z jedenastu prostokątnych betonowych platform. Jego twórcy przewidują, że zamieszka tam tylko kilka tysięcy osób. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Swojski Poranek Alternatywny

Materiał przygotował: Mateusz Fusiarz

Data emisji: 26.12.2017

Godzina emisji: 8.05

kd/ml


Czytaj także

Święta bez bliskiej osoby. Jak poradzić sobie po stracie?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 11:30
- Proces żałoby zawsze przebiega indywidualnie. Nie ma dwóch osób, które jednakowo przeżywają stratę bliskiej osoby - mówiła Anna Sokołowska, psycholog z Fundacji Nagle Sami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd wzięło się Boże Narodzenie?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 16:00
- Kiedyś wigilie poprzedzały każde chrześcijańskie święta. Oczywiście nie wyglądały tak, jak Wigilia Bożego Narodzenia, ale też miały przygotowywać do uroczystości - tłumaczy dr Sebastian Adamkiewicz.
rozwiń zwiń