Gujawa - karaibska siostra gruszki
Choć w światowej technologii żywności metoda została opracowana po raz pierwszy w czasie II wojny światowej na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych w celu wyprodukowania dla wojska żywności o niewielkiej wadze, to powinniśmy wiedzieć, że protoplastami tej techniki byli... Indianie. Wiele lat temu jako pierwsi zastosowali prymitywną metodę liofilizacji żywności, która mogłaby się szybko zepsuć.
- Indianie zauważyli, że żywność, która została pozostawiona w warunkach, gdzie występowało niskie ciśnienie i temperatura oprócz tego, że zamarza traci też wodę, która w tym procesie odparowuje - mówił dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz.
Współcześnie, żywność liofilizowana ze względu na swoją wagę i niewielkie rozmiary jest chętnie wybieranym produktem wśród sportowców i alpinistów. Czy taka żywność jest zdrowa dla naszego organizmu? Co wchodzi w skład takich produktów? Czy porcją tak zakonserwowanej żywności jesteśmy w stanie zaspokoić apetyt po wzmożonej aktywności fizycznej? M.in. o to zapytaliśmy eksperta ze sklepu BearWay Dariusza Badełka. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał opracowała: Kaja Zemła
Gość w nagraniu: Dariusz Badełek (BearWay.pl)
Data emisji: 8.02.2018
Godzina emisji: 12.47
ac/kul