11 listopada 2011 roku odbyła się premiera "Skyrim", kolejnej gry z cyklu "The Elder Scrolls". Dziś - po zainstalowaniu ponad stu modów - "Skyrim" jest zupełnie nową grą i pokazuje do czego służą modyfikacje w gamingu Łukasz "JeffreJ" Chmiel
Po prawie 20 latach grupa zapaleńców wypuściła modyfikację do gry "Mafia". Ale nie do odświeżonej wersji, lecz do tej pierwszej, wydanej w 2002 roku. Dzięki modyfikacji gracze mogą znaleźć się na Titanicu i moga też częściowo go eksplorować. Natomiast w "Wiedźmine 3" można aktualnie grać z widokiem z pierwszej osoby, a serwery GTA Online zamieniają się w symulator prawdziwego życia. - Modyfikacje to coś, co pozwala grom uzyskać status długowieczności lub nawet wieczności - wyjaśnia Tomasz Miecznikowski z Gameset. - Mody rozwijają kolejne tytuły, sprawiają, że są one ciągle popularne.
54:28 2021_09_19 12_05_30_PR4_Strefa_Gamingu.mp3 Jak mody wpływają na długowieczność gier? (Strefa gamingu/Czwórka)
Jak zacząć przygodę z projektowaniem gier komputerowych?
Mody mogą być tworzone przez różne podmioty, przede wszystkim samego producenta gry, jej oryginalnych twórców lub podmioty działające na ich zlecenie. Takie modyfikacje określa się jako mody oficjalne. Mody mogą także powstawać poza wiedzą lub kontrolą producenta. Ich twórcami najczęściej są użytkownicy, gracze i niezależni programiści. - Zdarza się tak, że niektórzy deweloperzy strają się sądowo anulować pewne mody, ale większość firm na rynku stara się wspierać, a przynajmniej nie przeszkadzać społeczności, która chce modyfikować gry - podsumowuje gość Czwórki - podsumowuje gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: Strefa gamingu
Prowadzi: Łukasz "JeffreJ" Chmiel
Gość: Tomasz Miecznikowski (Gameset)
Data emisji: 19.09.2021
Godzina emisji: 12.05
kul