Chaczapuri - zwierciadło gruzińskich emocji
Niestety w Polsce rocznie prawie 5 milionów ton żywności ląduje w koszu. Z czego 60 procent marnuje się w naszych domach. Co 10 Polak przyznaje, że po świętach wyrzuca około 2 kilogramy jedzenia. A przecież wszystko to jest smaczne i można to wykorzystać w przeróżnych potrawach.
16:57 czwórka nie na żarty 26.12.2020 resztki 17.08.mp3 Jak nie wyrzucać jedzenia, które zostaje nam po świętach - podpowiada Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna (Nie na-żarty/Czwórka)
- Pierogi z kapustą i grzybami, które towarzyszą nam przez 3 dni świąt możemy zamrozić, ale też zapiec - mówi Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna. - Można je ułożyć w naczyniu żaroodpornym, skropić oliwą truflową, która fajnie podbije smak kapusty i grzybów, posypać świeżym ziołami np. miętą i rozdrobionymi orzechami. W wersji ekskluzywnej możemy posypać startym żółtym serem. Włożyć do piekarnika i zapiec - dodaje.
Gość Mateusza Kulika podpowiada, że gdy decydujemy się na mrożenie pierogów możemy zamrozić je surowe lub podgotowane. - Warto najpierw ułożyć je na tacce i tak zamrozić, a następnie z tacki przełożyć do woreczka lub pudełka, dzięki temu nie będą posklejane - radzi. - W zamrażalce możemy przechowywać je około pół roku.
Farsz do pierogów możemy wykorzystać do zrobienia przysmaków na sylwestra np. zrobić z nim krokiety albo gołąbki.
Świąteczna kapusta czy bigos świetnie znajdzie się jako nadzienie do wytrawnej tarty. - Możemy przygotować kruchy spód, na niego wyłożyć kapustę, a na wierzch posypać jakiś starty twardy ser - mówi Sylwia Majcher. - Kapustę można też podać w formie zapiekanki z ziemniakami. Ziemniaki kroimy cienko, między plasterki nakładamy kapustę. Zapiekam około 30 minut - dodaje.
Mięso w nowojorskiej kanapce, ryba w pulpie
Kolejnym produktem, który często pozostaje po świętach, są mięsa i ryby. O ile z mięsem sprawa jest dość prosta, pasuje do zapiekanek, kanapek w stylu nowojorskim podawanych z sosem miodowym czy ostrym, tak z rybą sprawa się komplikuje. - Smażoną rybę oczywiście można zamrozić, ale po rozmrożeniu nie będzie już ona taka chrupka - przypomina gość Czwórki. - Taką rybę możemy przygotować w marynacie pomidorowej, do przygotowania której będzie potrzebna pulpa pomidorowa, marchewka, pietruszka, przyprawy: goździki, cynamon - wymienia.
Lemoniada z kompotu
Sylwia Majcher zdradza, że przed świętami najwięcej pytań dostała w sprawie świątecznego kompotu z suszu. Sam płyn można przerobić na lemoniadę z dodatkiem soku z cytryny czy rokitnika, ale farsz daje nam morze możliwości. - Ja owoce wykorzystuję do tradycyjnych gofrów - zdradza edukatorka. - Susz z kompotu blenduję, powstaje z niego taka masa do smarowania. Można ją też wykorzystać jako konfiturę do jakiegoś ciasta, smarowidło do naleśników czy składnik brownie - wymienia.
Zobacz także:
Niemałym wyzwaniem są też świąteczne ciasta, których świeżość ciężko zachować. - Większość z nich z powodzeniem możemy zamrozić np. sernik i wszystkie te bez śmietanowych kremów - radzi specjalistka. - Możemy też ciasta podać w formie grzanek francuskich. Obtoczyć w jajku, podsmażyć na patelni, można oprószyć cynamonem i cukrem - w stylu portugalskim.
Sylwia Majcher zdradza też przepis na poświąteczne trufle. - Wszystkie resztki ciast wrzucamy do blendera i miksujemy, możemy dodać bakalie. Z powstałej masy lepimy kulki, które obtaczamy w kakao lub w migdałach - opowiada.
Edukatorka podkreśla, że kosz na śmiecie to ostatnie miejsce, do którego powinny trafić nasze świąteczne przysmaki.
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Sylwia Majcher (edukatorka ekologiczna)
Data emisji: 26.12.2020
Godzina emisji: 17.08
pj