Tradycyjna marokańska harira to zupa jadana niemal w każdym domu. Z drugiej strony bywa też podawana w luksusowych restauracjach, tanich barach, a nocą na ulicznych straganach. Ma być gęsta, treściwa, rozgrzewająca, wyjątkowa w smaku, choć za każdym razem nieco inna. - Już samo słowo "harira" oznacza "ogrzewać", dlatego to posiłek idealny na zimową pogodę - tłumaczyła Dorota Hadrami, zajmująca się marokańską kuchnią.
Jak podkreślała, harira w Maroku to taki "polski bigos". Nie ma jednego przepisu na tę zupę, bo - jak tłumaczyli goście Czwórki - takie tradycyjne przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie i w każdej rodzinie smakują inaczej. Jednak podstawowe składniki hariry to ciecierzyca, soczewica i pomidory. Zupa ma pomarańczowy kolor i charakterystyczną konsystencję. - Prawdziwa harira powstaje z dodatkiem wody i mąki, co zapewnia gładką, kremową powierzchnię - tłumaczyła Dorota Hadrami. - Do tego oczywiście potrzebne są przyprawy. Dodajemy cynamon, imbir, wszelkie korzenne smaki, dzięki którym od razu człowiekowi robi się cieplej - opowiadała Dorota Hadrami. - Na końcu dodajemy kolendrę i troszeczkę cytryny, by lekka kwaskowość także była wyczuwalna.
Harira powstaje w trzech etapach. - Najpierw przygotowuje się wywar, czyli rosół, który oczywiście nie musi być na mięsie. Jeśli chcemy dodać mięsa, wybierzmy wołowinę bądź kurczaka. Mięso podsmażamy z przyprawami - mówiła Dorota Hadrami. - W drugim etapie dodajemy rośliny strączkowe, czyli cieierzycę i soczewicę. Wszystko jest w jednym garze, a my czekamy, aż całość się zagęści. Warto dodać seler naciowy, który wzmocni smak.
Trzeci etap to zagęszczanie. - Często pomija się to w europejskich przepisach na harirę, a w oryginalnej zupie koniecznie powinna znaleźć się woda z mąką - podkreślała Dorota Hadrami.
Kolejnym elementem ceremonii związanej z harirą jest sposób jej podania. - Miskę zupy jada się drewnianą łyżką, najlepiej z drzewa pomarańczowego. Zupę przegryza się daktylami albo jajkiem na twardo, ewentualnie "faworkami", które powstają ze specjalnego ciasta, smażonego na głębokim oleju. Na końcu dodajemy cienki i drobny makaron, całość gotujemy - wyliczali goście Czwórki.
17:49 czworka harira 2021_12_11-17-14-14.mp3 Przepis z marokańskiej kuchni. Jak przygotować harirę w domu? (Nie na-żarty/Czwórka)
___
W audycji "Nie na-żarty" co tydzień prezentujemy Wam przepisy na pyszne dania z różnych stron świata. Sprawdzaliśmy już m.in. jak smakowałaby podróż po Japonii, dowiedzieliśmy się, skąd pochodzą frytki i która z odmian tej potrawy jest najdroższa, wybraliśmy się też w podróż dookoła świata tropem... szaszłyków.
Sprawdź także:
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Goście: Dorota i Jalil Hadrami
Data emisji: 12.11.2021
Godzina emisji: 17.17
kd