Wielkanoc dookoła stołu. "Jajko musi być koniecznie!"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 11:30
W większości krajów na świecie najbardziej charakterystyczną potrawą świąteczną są gotowane i faszerowane jajka w różnorakim przybraniu. Co jeszcze jada się na Wielkanoc w Argentynie, Korei i na Węgrzech?
Audio
  • Wielkanoc w kuchniach świata (Nie do przejedzenia/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexas_Fotos/pixabay.com

Posłuchaj
shutterstock langosz 1200 pingpongcat.jpg
Jak smakuje idealny langosz?

Święconka na ostro

Pierwszą oznaką zbliżającej się Wielkanocy na Węgrzech są stosy szynek na stoiskach w sklepach i halach targowych. - Królują zawijane plastry z szynki z pastą chrzanową i pieczeń rzymska z kminkiem - opowiada znawca kuchni wegierskiej Istvan Petrovics.

Ale najważniejsza na świątecznym stole jest chałka. - Z ciasta drożdżowego zaplecionego jak warkocz. Podaje się ją na słodko, na słono albo na ostro. Bo my, Węgrzy, lubimy pikantne potrawy - wyjaśnia romówca Mateusza Kulika.   

W większości rodzin obecna jest tradycja malowania pisanek, jednak święconka nie jest tak powszechna jak w Polsce. Święci się szynkę, jajka i kołacze.

Zobacz
Ceviche 1200.jpg
Martin Gimenez Castro podpowiada, jak zrobić ceviche

Rybna uczta

Obchody Wielkiej Nocy w Argentynie są podporządkowane tradycjom chrześcijańskim i głębokiej religijności tego narodu. - W tym czasie w moim kraju jada się ryby i owoce morza. Bardzo popularne są dorsz i morszczuk opowiada szef kuchni Martin Gimenez Castro. - Morszczuka zapiekamy w piecu z sosem pomidorowym i serem, podajemy go także jak kotlet schabowy - w panierce. Ale wielkanocnym klasykiem jest  "empanadas de vigilia" - rodzaj pierogów z nadzieniem z tuńczyka z puszki - dodaje.

Inną tradycją w Argentynie jest wypiekanie specjalnego chleba, przybranego słodyczami, kawałkami czekolady i kandyzowanymi owocami.

Czytaj także
placki kimchi 1200.jpg
Inessa Kim poleca placki z kimchi

Pisanki kimchi malowane

- Trudno jest mówić o wielkanocnej tradycji w Korei, ale smaki mojego rodzinnego domu łączę z polską kuchnią - opowiada Inessa Kim. - W tym roku pomalawołam jajka sokiem z kimchi. Po ugotowaniu ich, obieram ze skorupki i wkładam do marynaty na bazie sosu sojowego. Na 3/4 jajka bierzemy ok 100 ml. jasnego sosu sojowego, dodajemy 50 ml. ciepłej, przegotowanej wody, łyżkę cukru i łyżkę octu ryżowego. Wszystko mieszamy, do zalewy wkładamy ugotowane na twardo jajka i zostawiamy je na noc, aż do śniadania.

W audycji podajemy także przepis na jajka faszerowane pomidorami - POSŁUCHAJ >>>    

***

Tytuł audycji: "Nie do przejedzenia" 

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 12.04.2020

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Ekspresowy makaron, pyszna kasza - jak wykorzystać produkty, które mamy w domu?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 10:44
Jak wykorzystać produkty z długim terminem przydatności do spożycia? Ryż i makaron na pewno wciąż są wśród naszych zapasów. Podpowiadamy, jakie potrawy możemy z nich przygotować.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko makaronny i kasze - kuchnia w czasie kwarantanny

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 10:48
Co jeść, jeśli mamy już dość spaghetti z sosem pomidorowym, albo schabowego z ziemniakami i naleśników?
rozwiń zwiń