Mąka kukurydziana, woda i sól. Śniadanie po wenezuelsku

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 08:00
W tamtejszej kuchni mieszają się smaki hiszpańskie, francuskie i włoskie, a także tradycje indiańskie i afrykańskie. A podstawą wszystkich posiłków jest arepa. 
Audio
  • Arepa - rozpocznij dzień jak mieszkaniec Wenezueli (Nie na-żarty/Czwórka)
Arepa  rodzaj małej tortilli przygotowanej z mąki kukurydzianej. Ma okrągłą, spłaszczoną formę i od 10 do 20 cm średnicy. Jest daniem tradycyjnym kuchni kolumbijskiej
Arepa – rodzaj małej tortilli przygotowanej z mąki kukurydzianej. Ma okrągłą, spłaszczoną formę i od 10 do 20 cm średnicy. Jest daniem tradycyjnym kuchni kolumbijskiejFoto: ache1978/Shutterstock.com

Wenezuelczycy nie jedzą bułek i chleba. Wolą arepę Konrad Korzonek

Pochodzenie tego placka sięga czasów, kiedy Indianki z plemion tubylczych mieliły kukurydzę między dwoma gładkimi kamieniami, formowały z niej kulki i piekły na narzędziu o nazwie "aripo", od którego pochodzi nazwa dania. - To tradycyjne danie kuchni Ameryki Łacińskiej, niezwykle popularne na ulicach Wenezueli i Kolumbii. Występuje w wielu formach i jest serwowana na różne sposoby - opowiada Konrad Korzonek z restauracji San Escobar. 


Czytaj też
izabela balderas taco 1200.jpg
Kuchnia meksykańska. Taco - z czym to się je?

Arepa wyglądem przypomina okrągłą, spłaszczoną bułkę. Jest zrobiona z wody, mąki kukurydzianej, z dodatkiem soli. - Jej smak przypomina placki kukurydziane. Jest chrupiąca z zewnątrz, a wewnątrz ma ciasto, które może kojarzyć się z zakalcem - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika.

Mimo, że składa się tylko z trzech składników - ciasto na arepę jest wymagające. - Istnieją odpowiednie techniki łączenia ze sobą składników, mieszania oraz dodawania olejów, żeby masa była bardziej elastyczna. Ja jednak jestem wierny tradycyjnej metodzie łączenia mąki, wody i soli - tłumaczy.


Czytaj także
poke bowl czwórka 1200.jpg
Poke bowl - hawajska odpowiedź na sashimi

Arepę można piec w piekarniku, na grilu, można też smażyć ją na patelni i w głębokim tłuszczu. W Wenezueli i Kolumbii ten produkt zastępuje pieczywo i jest serwowany niemalże do każdego dania. Najlepiej smakuje z masłem i żółtym serem, ale podawany jest także z szynką, awokado czy jajkami, chociaż tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by arepę jeść również w wersji "na słodko" np. z dżemem lub miodem.

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Konrad Korzonek (San Escobar)

Data emisji: 09.05.2020

Godzina emisji: 17.16

kul


Czytaj także

Mrozić, czy nie - jak zabezpieczyć żywność, której nie zdążymy zjeść?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 18:43
W Czwórce sprawdziliśmy, jak przechowywać produkty, by nie straciły swoich wartości, i które z nich możemy w tym celu zamrażać. A jeśli już mamy sporo jedzenia, którego termin przydatności do spożycia niebawem upłynie - co z nim zrobić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szaszłyki świata. Souvlaki z Grecji i japońskie yakitori

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 10:00
Szaszłyki wielu kojarzą się z majówką. Nie zabrakło ich też w Czwórce - Paweł Michałowski prezentuje szaszłyki świata i zdradza, jak je zrobić w domu. 
rozwiń zwiń