Ekspresowy makaron, pyszne kasze - jak wykorzystać produkty, które mamy w domu?
W czasie izolacji robimy w domu porządki w starych szafach, układamy zdjęciach, zaglądamy także do szafek kuchennych. I okazuje się, że część żywności i przypraw, które mamy w domu niebawem się przeterminuje.
ZOBACZ TAKŻE Kuchnia sycylijska. Serwujemy arancini >>>
- Mrożenie jest najlepszą formą przechowywania żywności - mówi dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczna. - Ale tylko pod warunkiem, że mrozimy świeże jedzenie. Warto więc zastanowić się zawczasu, czego nie damy rady zjeść. Jeśli więc przygotowaliśmy na przykład zupę, i zostawiliśmy ją na kilka dni w lodówce, lepiej jej nie zamrażać, tylko zjeść. Przez te kilka dni prawdopodobnie posiłek zacznie się już psuć.
ZOBACZ TAKŻE Jak zrobić pizzę z Chicago? >>>
Jak tłumaczyła, mrozić można właściwie wszystko. - Jednak produkty, które mają dużo wody mogą po rozmrożeniu stracić swoją strukturę - mówiła ekspert. Dlatego dobrze jest mrozić produkty suche, czyli m.in. chleb. - Świetnym sposobem jest rozmrażanie tylko takiej liczby kromek chleba, jaką rzeczywiście będziemy w stanie zjeść jednego dnia - podkreślała. - Możemy też mrozić makarony, kaszę, ryż, a także większość warzyw i owoców. Oczywiście także mięso i ryby, a także gotowane rośliny strączkowe - wyliczała. Mówiła też o tym, jak zamrażać nabiał. - Pamiętajmy jednak, że w nabiale jest mnóstwo wody. Jeśli więc chcemy zamrozić mleko, czy jogurt, wlejmy go do naczynia trochę mniej, bo powstanie tam mnóstwo lodu - tłumaczyła dietetyk i zdradziła, co zrobić z jajkami, jeśli sądzimy, że możemy nie zdążyć ich zjeść. - Jeśli włożymy je do lodówki bez uprzedniego umycia, wytrzymają dłużej. Oczywiście można je też zamrozić, ale wcześniej należy je ugotować.
W programie także przygotowaliśmy kilka propozycji kulinarnych eksperymentów.
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Data emisji: 4.04.2020
Godzina emisji: 17.07
kd