Dania, których przygotowanie nie wymaga zaawansowanego sprzętu, wysoka jakość lokalnych składników i wykorzystanie tego, czym obdarowuje nas natura to tylko kilka czynników, które zainspirowały mnie do napisania tej książki Zofia Jagiełło-Lindström
Przysmak dżentelemnów
Gubbröra to sałatka śledziowa przyrządzana z jajek ugotowanych na twardo, słonych filetów sardeli z dodatkiem koperku, pietruszki i szczypiorku oraz śmietany. - Moim zdaniem to najbardziej charakterystyczne i charakterne "śledziowe" danie. Jego smak niekoniecznie musi przypaść wszystkim do gustu, ale ja go uwielbiam ze względu na korzenny aromat, który pochodzi od sardeli - opowiada gość Czwórki. - Sardela, zwana też anchovis, to szwedzki wynalazek zapakowany w małe, żółte puszki, który świetnie współgra ze śledziami i z ziemniakami.
18:00 CZWÓRKA Nie na zarty - szwecja 13.06.2021.mp3 Jak smakuje kuchnia szwedzka? (Nie na-żarty/Czwórka)
To nie jest książką dla kulinarnych geeków, tylko dla ludzi, którzy nie mają czasu biegać po sklepach w poszukiwaniu dziwnych przypraw i składników. Zamiast tego wolą poszukać szczęścia w małych rzeczach, które są w ich zasięgu Zofia Jagiełło-Lindström
Köttbullar ze sklepu z meblami
Szwedzkie klopsiki są w czołówce najbardziej rozpoznawalnych dań z tamtej części Europy. - Rozmiar i skład odróżniają to danie od mięsnych kotlecików, które znamy z kuchni polskiej i śródziemnomorskiej - wyjaśnia rozmówczyni Mateusza Kulika. - Köttbullar robi się przede wszystkim z mięsa z mniejszą liczbą dodatków. Toczy się niego małe kulki i smaży, a potem podaje z sosem pieczeniowym.
Posłuchaj także:
Croissant. "Im bardziej się kruszy, tym lepiej smakuje"
Bułeczka jako potrawa narodowa
Kanelbullar to nic innego jak bułeczki cynamonowe, które do złudzenia przypominają amerykańskie cinnamon rolls. W Szwecji pojawiły się już ok. 1920 roku, a 30 lat później, kiedy spadła cena cukru w Szwecji, zyskały status potrawy narodowej. - To nieodłączny element szwedzkiej "fiki", czyli przerwy na kawę - tumaczy autorka książki "Radość gotowania po szwedzku". - Nie traktuje się ich jako deseru, tylko jako popołudniową przekąskę. Kanelbullar doczekały się także swojego święta. 9 października Szwedzi obchodzą Dzień Cynamonowej Bułki.
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Zofia Jagiełło-Lindström autorka książki "Radość gotowania po szwedzku"
Data emisji: 12.06.2021
Godzina emisji: 17.16
kul