Kanapka "Sloppy Joe" powstała na bazie sosu bolońskiego. Pierwsza wzmianka o tym daniu pojawiła się w Ameryce na przełomie lat 30. i 40. dwudziestego wieku Bartek Kochman
"Niechlujny Jaś", bo tak w tłumaczeniu na język polski brzmi nazwa tej kanapki, to jeden z amerykańskich klasyków. Jego podstawą są bułka i mielona wołowina, a sekret tkwi nie tyle w dodatkach, co w sposobie przygotowania. - Przepis jest prosty, konsumpcja skomplikowana. Kanapka ma nam ściekać po brodzie, brudzić ręce, plamić koszulę. Dlatego to danie tak chętnie jedzą dzieci - śmieje się gość Czwórki. - Podstawą "Sloppy Joe" jest tradycyjna bułka drożdżowa, którą używamy do hamburgerów, do tego mielona wołowina, którą przygotowujemy z sosem z cebuli i pomidorów.
18:26 CZWORKA Nie na zarty - sloppy joe 30.01.2021.mp3 "Sloppy Joe" - przepis na kanapkę-weterana (Nie na-żarty/Czwórka)
Hamburger przyćmił sławę "Sloppy'ego Joe". Ale do dziś 17 marca Amerykanie obchodzą jego święto Bartek Kochman
Kanapkę "Sloppy Joe" robi się ekspresowo - w różnych miejscach na świecie w oparciu o różne receptury. - W samej Ameryce Północnej istnieje kilka wersji tego dania - mówi gość audycji. - W Kanadzie mielone mięso serwuje się w bułkach do hot dogów. Tak samo jest w stanie Rhode Island, gdzie kanapkę serwuje się pod nazwą "dynamite sandwich". Zbliżone dania występują również w kuchni chińskiej ("roujiamo") oraz hinduskiej ("keema pav").
Wegedyski zamiast wegeburgerów. Bezmięsne produkty o mięsnych nazwach
Sprawdź także:
Wegetarianie także mają swoją wersję "Sloppy'ego", do której zamiast mięsa używają soczewicy. Podają ją z awokado, zieloną sałatą, czerwoną cebulą i kiszonym ogórkiem.
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Bartek Kochman (szef kuchni)
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 17.16
kul