- Ludzie zaczęli patrzeć na to, co mają na talerzu nie tylko pod kątem ekologicznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Zaczęły się choroby cywilizacyjne, więc duży nacisk postawiono na dietę - mówiła Ewa Ługowska. A jak przekonywał Marcin Tischner, ważnym punktem w kreowaniu postaw dietetycznych jest edukacja. - W ostatnim czasie narracją, która często się pojawia jest wpływ masowej hodowli zwierząt na środowisko. Wiąże się ona z ogromną emisją gazów cieplarnianych, zużyciem wody i prądu, więc ludzie, chcąc dbać o Ziemię, nie tylko rezygnują z plastiku, ale ograniczają spożycie mięsa - mówił gość Czwórki.
Jak tłumaczyli eksperci, wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, rośnie też jakoś sprzedawanych produktów. - Coraz częściej są bezglutenowe, pozbawione spulchniaczy - tłumaczyła ekspertka. Jak podkreślała, mimo to część osób nie może i nie powinna przechodzić na wegetarianizm ani weganizm - m.in. ze względów zdrowotnych. - Z drugiej strony każda dieta, jeśli jest dobrze zbilansowana, może być zdrowa. Dlatego zanim zmienimy nawyki żywieniowe warto skonsultować się z dietetykiem - mówił zaś Marcin Tischner.
Jak podkreślał gospodarz audycji, już milion Polaków nie je mięsa, kolejne dwa miliony ograniczają jego spożycie. Jak to przekłada się na polską gospodarkę i na nasze zdrowie? O tym, ale i o tym, czy weganie rzeczywiście potrzebują sojowych zamienników żywności, m.in. serów czy klopsików "o smaku mięsa"? Czy to zdrowe posiłki i kto jest główną grupą odbiorców takich "imitujących" produktów - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Ewa Ługowska (autorka bloga Misamocy.pl), Marcin Tischner (ProVeg Polska)
Data emisji: 9.10.2019
Godzina emisji: 15.09
kd