"Wysokie stężenie CO2 w mieszkaniach działa na nas tak samo, jak smog"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 16:29
Co czwarty Polak min. raz w tygodniu we własnym domu oddycha powietrzem o zbyt wysokim stężeniu dwutlenku węgla - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Netatmo. To zła informacja, zwłaszcza, że według danych WHO, większość z nas aż 90 procent czasu spędza w pomieszczeniach.
Audio
  • Jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniach? (Ratujemy świat/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Niezdrowy poziom CO2 w mieszkaniach

Zgodnie z pomiarami firmy Netatmo, w niemal 26 procentach polskich mieszkań, min. raz w tygodniu zostaje przekroczony próg stężenia dwutlenku węgla (to aż 1000 cząstek na milion ppm). Nasze mieszkania nie są odpowiednio wentylowane. Częściowo za niewystarczającą wymianę powietrza w pomieszczeniach odpowiadają nasze złe nawyki. Co drugi Polak nie wietrzy mieszkania co razy dziennie, jak zalecają organizacje zdrowia publicznego. 

Najlepsze najprostsze metody. Otwórz okno dwa razy dziennie

- Stężenie dwutlenku węgla w powietrzu bardzo często wynika z tego jaka ilość osób na co dzień przebywa w danym pomieszczeniu - wyjaśniał Michał Sroka z firmy Netatmo. - Tam, gdzie na co dzień znajduje się wiele osób, a użytkownicy przestrzeni nie dbają o właściwą wymianę powietrza tam poziom stężenia CO2 będzie bardzo wysoki. 

- Tylko dzięki zapewnieniu odpowiedniej wentylacji możemy poprawić jakość powietrza w mieszkaniach. Monitorujmy poziom CO2 na zewnątrz i wewnątrz naszych domów - podkreślał ekspert. 

A zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla to problemy z koncentracją, problemy ze snem, lub wybudzanie się z niego w środku nocy, wysokie stężenie CO2 w mieszkaniach działa na nas tak samo, jak smog. Jak to zmienić? Jak kontrolować jakość powietrza w mieszkaniach? Więcej na ten temat w rozmowie.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Michał Sroka (Netatmo)

Data emisji: 19.11.2019

Godzina emisji: 14.18

ac/kul

Czytaj także

"EKOiści" - Czwórka promuje ekologiczny tryb życia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:52
"EKOiści" to projekt edukacyjno-muzyczny, którego głównym założeniem jest promowanie przyjaznych środowisku zachowań. Składają się na niego audycje, konsultacje ekologiczne i koncerty. Ekoambasadorami cyklu zostali: Marta Zalewska, Szpilersi i Funk da System.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recykling w modzie. Mniej znaczy kreatywniej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 20:11
Jedna z największych marek kojarzonych z fast fashion zadeklarowała, że do 2030 roku do produkcji swoich ubrań będzie wykorzystywać wyłącznie produkty z recyklingu i materiałów przyjaznych środowisku, coraz więcej marek oferuje zniżki w zamian za ubrania, które zostaną oddane do ponownego przetworzenia. Czy te zmiany, to początek rewolucji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie ma Planety B". Jak rozmawiać o kryzysie klimatycznym?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 14:03
"Nie ma Planety B" to projekt, który powstał, by dać słuchaczom solidną dawkę wiedzy na tematy związane z kryzysem klimatycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Pięta: bycie poza fast fashion czyni cię buntownikiem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 09:15
Kiedyś organizatorka targów mody i projektantka, dzisiaj promuje ekologiczny styl życia. Od ponad roku nie kupiła ani jednego ubrania. Na czym polega strategia zrównoważonego kupowania? O tym w Czwórce opowiedziała Anna Pięta.
rozwiń zwiń