RePETujemy. Mity o plastiku szkodzą planecie
Śmiecisz? Zapłacisz. Nawet 5000 złotych
Elektrośmieci to wszystkie popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, zasilane z sieci lub na baterie, np. zepsute komputery, telefony, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki i drobne urządzenia AGD, a także zużyte świetlówki i LED-y. Na tego typu przedmiotach widnieje znak przekreślonego kosza, co oznacza, że nie wolno wyrzucać ich do śmietnika czy nawet wystawiać do altanki śmieciowej. - Od 15 lat obowiązuje nas ustawa, która mówi, że elektrośmieci pod żadnym pozorem nie można wyrzucać do śmietnika - podkreśla gość Czwórki. - One muszą być oddane do specjalnych punktów, które znajdują się w gminach czy na osiedlach, albo do sklepów. W przeciwnym razie grozi za to kara grzywny nawet do 5000 zł.
09:14 CZWÓRKA Ratujemy swiat - elektrosmieci 22.10.2021.mp3 Elektrośmieci – odpad czy surowiec? (Ratujemy świat/Czwórka)
Czajnik z telefonu, z pralki - miska
Pożyteczne bakterie E. coli pomogą w walce o klimat?
Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, np.: rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które po wydostaniu się z zardzewiałej lodówki lub stłuczonego kineskopu telewizora przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. - Wyrzucanie elektrośmieci do śmietnika to także spore marnotrawstwo zasobów. Wysłużona pralka, lodówka czy piekarnik może stać się źródłem surowców, które mogą zostać wykorzystane ponownie do produkcji innych przedmiotów - wyjaśnia Anna Podsiadło. - Zużyte telefony komórkowe, które zawierają złoto, srebro i miedź, można wykorzystać do wytwarzania czajników, plomb dentystycznych, a nawet instrumentów muzycznych, zaś plastikowe elementy ze starej lodówki mogą posłużyć do produkcji kołpaków samochodowych. Szklane drzwiczki niedziałającej już pralki mogą zostać przerobione na miskę żaroodporną, a z odzyskanych i przetworzonych włókien karbonowych można wyprodukować żagle i namioty.
Pierwszy ekologiczny mural w Polsce
Nielegalne wysypiska śmieci. "Biznes niebezpieczny dla Ziemi"
13 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci. Z tej okazji na jednej ze ścian budynku przy ulicy Waryńskiego 3 w Warszawie powstał mural autorstwa Karola Banacha, który zwraca uwagę, jak postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. - To pierwszy w Polsce mural poświęcony tematyce elektrośmieci. Zajmuje on powierzchnię 240 m2 i został wykonany przy użyciu farb fotokatalitycznych, które pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza - dodaje rozmówczyni Kasi Dydo.
***
Tytuł audycji: "Ratujemy świat"
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Anna Podsiadło (ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego)
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 15.15
kul