Dieta planetarna - na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 16:50
Właśnie ruszyła kampania edukacyjna promująca dietę przyjazną planecie Ziemi. W najbliższym wydaniu audycji powiemy o diecie planetarnej. 
Czy właściwa dieta może pomóc naszej planecie?
Czy właściwa dieta może pomóc naszej planecie?Foto: shutterstock

Globalny system żywieniowy jest odpowiedzialny m.in. za 27 procent emisji gazów cieplarnianych - tak wynika z raportu WWF. W sytuacji kryzysowej dotyczącej klimatu i przyrody każdy posiłek się liczy. Tym bardziej, że liczba ludności na Ziemi stale rośnie. Szacuje się, że do 2050 roku będzie nas 10 mld. Nakarmienie takiej populacji będzie niemożliwe, o ile nie zmienimy nawyków żywieniowych, nie ograniczmy konsumpcji produktów przetworzonych i zwierzęcych oraz nie przestaniemy marnować żywności.

- Celem diety planetarnej jest zmniejszenie wpływu przemysłu spożywczego i rolnego na ocieplenie klimatu, ale też ratowanie ludzkich istnień - wyjaśniała w Czwórce dietetyczka Katarzyna Rećko. - Taka dieta może uratować aż dwanaście milionów ludzi przed przedwczesną śmiercią. Zmieniając swoje nawyki żywieniowe możemy dołożyć małą cegiełkę do poprawy stanu środowiska i swojego zdrowia.

Produkcja żywności oraz jej marnowanie powoduje ogromną emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Marnujemy aż 1/3 produkowanej na świecie żywności, czyli 1,3 mld. ton rocznie. W Polsce wyrzucamy 9 milionów ton jedzenia rocznie, co według Polskich Banków Żywności wystarczyłaby na wykarmienie całej ludności Polski przez 66 lat. Dieta planetarna została stworzona przez zespół naukowców z całego świata, według których powinniśmy jeść więcej sezonowych warzyw i owoców oraz ograniczyć ilość spożywanego mięsa.

W najbliższym wydaniu audycji wraz z naszym gościem Magdalena Wieczerzyńską z WWF Polska podpowiemy od czego zacząć i na czym polega dieta planetarna.

Posłuchaj także:


***

Na audycję "Ratujemy świat" zapraszamy w piątek (14.01) po godz. 15.05. Program poprowadzi Kasia Dydo.

aw

Czytaj także

Roślinne zamienniki - dieta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 18:25
Dzięki nowym technologiom coraz szybciej rozszerza się gama zamienników produktów pochodzenia zwierzęcego. Na sklepowych półkach bez problemu znajdziemy już nie tylko alternatywy dla mięsa, ale także wegańskie sery, jajka, a nawet roślinne odpowiedniki ryb i owoców morza.​
rozwiń zwiń
Czytaj także

Migracje klimatyczne - czy to nas czeka w przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 09:40
Bank Światowy, w swoim najnowszym raporcie, prognozuje, że do 2050 roku, zmiana klimatu może zmusić do migracji wewnętrznych aż 216 mln osób. Według doniesień naukowców, migracja klimatyczna już się zaczyna. W najbliższym wydaniu audycji, wraz z ekspertami porozmawiamy o raporcie i tym zjawisku.
rozwiń zwiń