Zwykle o wyborze uczelni wyższej myślimy w okolicach matury. Jeśli jednak myślimy o amerykańskiej szkole, to powinniśmy zastanawiać się nad tym wyborem dużo, dużo wcześniej, bo już na początku naszej edukacji. Okazuje się, że w Stanach nie liczą się tylko oceny, ale i nasze zaangażowanie w działalność pozaszkolną.
Harvard, Yale, Princeton - czym jest Liga Bluszczowa?
- Liga Bluszczowa to najlepsze uczelnie na świecie. Każdy chciałby się tam dostać. W skład Ligi wchodzi osiem uczelni: Brown University, Columbia University, Cornell University, Dartmouth College, Harvard University, University of Pennsylvania, Princeton University, Yale University. Najbardziej znanym i najbogatszym jest Harvard - mówi Patrycja Donaburska z Fundacji Fulbrighta.
Nie jest łatwo się dostać na amerykańskie uczelnie, ale jest to możliwe. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie o tym pomyśleć. - Trzeba zacząć od początku, nawet od szkoły podstawowej i potem angażować się też w liceum - mówi gość Weroniki Puszkar. - Trzeba poświęcić całą swoją młodość, przygotowywać się, mieć same dobre oceny, brać udział w wielu dodatkowych aktywnościach, olimpiadach, konkursach, wyjazdach zagranicznych, praktykach. Musimy bardzo się starać - dodaje.
Wolontariat ważna rzecz
Patrycja Donaburska szczególną uwagę zwraca na wolontariat, gdyż świadczy on o naszym zaangażowaniu, a także systematyczności. - Przez wolontariat pokazujemy uniwersytetowi, że jesteśmy aktywni i systematyczni. Z tego powodu wolontariat nie powinien być jednorazowy, dobrym przykładem jest stałe pomaganie młodszym uczniom w nauce czy regularne zbieranie środków na działalność charytatywną - mówi. - Obok tego fajne są też aktywności pozaszkolne. Uczelnia ceni, że poza tym, że świetnie się uczymy, to dodatkowo pływamy, mamy ciekawe hobby i pasje, chodzimy np. na kurs tańca.
Rekrutacja - zacznij rok przed maturą
12:27 czwórka strefa studenta 28.12.2021.mp3 Studia w USA - jak się do tego przygotować? (Strefa Studenta/Czwórka)
Jeśli jednak się "zagapimy" i w podstawówce nie pomyślimy o studiach na Harvardzie, to jeszcze możemy to nadrobić w liceum. Uważnie przestrzegać terminów trzeba jednak przy samej rekrutacji. - Tam jest zupełnie inaczej niż w Polsce - mówi gość Czwórki. - W USA proces jest dużo dłuższy. My rekomendujemy, żeby przygotowania do złożenia dokumentów rozpocząć przynajmniej rok wcześniej, czyli np. w listopadzie, przed maturą - dodaje.
Gdy zdecydujemy się na studia w Stanach, powinniśmy najpierw wybrać uczelnię, a jest ich tam bardzo dużo. Rekrutacja na amerykańskich uniwersytetach jest bardzo zróżnicowana, każda uczelnia może wymagać różnych dokumentów, należy to dokładnie sprawdzić. Kandydata na studiach może czekać napisanie eseju lub rozmowa kwalifikacyjna.
- Na esej uczelnie najczęściej wybierają tematy dotyczące naszych cech, a nie wiedzy. Może być to temat dotyczący naszego największego marzenia, najważniejszej lekcji z naszego życia, pytanie: dlaczego wybrałeś naszą uczelnię czy o największą porażkę - wymienia gość Weroniki Puszkar. - Rozmowa to zwykle ostatni etap rekrutacji, służy bardziej poznaniu się, sprawdzeniu, czy pasujemy do profilu uczelni. Rozmowa oznacza praktyczne przyjęcie na studia - dodaje.
Ile to kosztuje?
Przygotowanie na amerykańskie studia nie jest łatwe, rekrutacja też nie jest prosta, a do tego dochodzi finansowanie. Studia w USA są bardzo drogie. - Nie każdego stać na takie studia. Są pewne stypendia dla studentów międzynarodowych, ale one i tak nie pokrywają w pełni naszych wydatków - mówi Patrycja Donaburska. - Na najbardziej prestiżowych uniwersytetach koszt roku, czyli oplata za studia i utrzymanie się to około 70 tysięcy dolarów za rok nauki. Najlepsze stypendium z uczelni to około 200 tysięcy dolarów, więc i tak musimy mieć dodatkowe własne środki. Te można pozyskać z innych źródeł, stypendiów np. stypendium Fulbrighta - dodaje.
Patrycja Donaburska zdradza, że stypendium Fulbrighta skierowane jest do studentów studiów magisterskich i doktoranckich. Podpowiada też, że mnogość bardzo dobrych uczelni w USA sprawia, że niekoniecznie musimy wybrać najdroższe z nich.
***
Tytuł audycji: Strefa Studenta
Prowadzi Weronika Puszkar
Gość: Patrycja Donaburska z Fundacji Fulbrighta
Data emisji: 28.12.2021
Godz. emisji: 14.10
pj