W "Światłach wielkiego miasta" przenosimy się do Włoch i odwiedzamy Taorminę. To urokliwe miasteczko, zamieszkane przez kilkanaście tysięcy osób, położone jest na górskich zboczach, w północnej części wschodniego wybrzeża Sycylii, w połowie drogi między Mesyną a Katanią.
- Jest to stare miasto, zostało założone w IV wieku p.n.e. i znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sycylii, położone malowniczo na wys. 250 m n.p.m. na zboczach góry Tauro. Chodząc po tym mieście trzeba się trochę nagimnastykować, nawspinać - mówi prowadząca audycję Martyna Matwiejuk. - Widok wynagradza wszystko. Z jednej strony mamy góry, z drugiej wspaniały widok na Morze Jońskie.
Nieopodal znajduje się mała wyspa, nazywana także perłą Morza Jońskiego - Isola Bella. Do lat 90. XX wieku znajdowała się w rękach prywatnych. Dziś wysepka ta, choć stanowi popularną atrakcję turystyczną, nie jest zamieszkana przez stałych lokatorów i stanowi naturalny rezerwat.
Mimo że z Taorminy droga na wybrzeże jest stroma, ci, którzy nie przepadają za pieszymi wycieczkami, mogą skorzystać z funkcjonującej tam kolejki linowej. Dzięki niej, z łatwością można się przenieść ze zbocza góry na plażę.
Źr. Taormina, Sicily Walking Tour [4K|60fps]
Jedną z największych atrakcji turystycznych Taorminy jest teatr grecki. Ta bardzo dobrze zachowana budowla przenosi nas z łatwością do czasów starożytnych. - W czasach rzymskich odbywały się tam walki gladiatorów. Rozciąga się z niego niesamowity widok. Z najwyższych rzędów na wprost widać Etnę, na lewo brzeg morza, a całą panoramę zamyka góra - opowiada Martyna Matwiejuk. - Ten widok pozostaje w pamięci na długo. Teatr w starożytności mieścił ok. 10 tysięcy widzów. Współcześnie 5 tysięcy, bo cały czas są organizowane tam wydarzenia kulturalne. Między innymi odbywa się w nim jeden z ważniejszych festiwali filmowych we Włoszech.
Najbardziej reprezentacyjną ulicą Tarominy jest Corso Umberto, która jest pełna klimatycznych sklepików i zabytkowych kamienic. Stanowi część dawnej drogi Via Valeria, która niegdyś łączyła Mesynę z Katanią. Obecnie ulica jest zamknięta dla ruchu samochodowego i stanowi deptak.
Zobacz także:
Kuchnia sycylijska jest bardzo różnorodna i nie należy do najlżejszych. - Wiele dań jest smażonych, a w deserach jest dużo cukru. Jest jednak pyszna. Jedzenie jest zróżnicowane, w zależności od tego, w której części wyspy się znajdujemy - mówi Ania, autorka bloga "Pizzagirlpatrol". - W zależności od regionu te same potrawy mogą inaczej być podawane, smakować i się nazywać.
20:57 CZwórka/Światła wielkiego miasta - Taormina 01.10.2022.mp3 Martyna Matwiejuk zabiera nas w podróż do Taorminy (Światła wielkiego miasta/Czwórka)
Do najpopularniejszych dań, rzadziej spotykanych w innych regionach Włoch, należy pasta alla norma, z sosem pomidorowym z bakłażanami smażonymi na głębokim oleju i serem ricotta salata. - Możemy też spróbować sycylijskich przysmaków, jakimi są arancini - panierowane smażone ryżowe kulki czy panele - placuszki z mąki z ciecierzycy, które najlepiej smakują w Palermo - wymienia rozmówczyni Martyny Matwiejuk. - Możemy też spróbować cannoli i granitę - pyszny deser. Należy pamiętać jednak, że z racji tego, że Taormina jest turystycznym miastem, ceny tam są wyższe niż w innych regionach Sycylii.
***
Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Data emisji: 01.10.2022
Godzina emisji: 10.15
aw/kd/kor