- Pomysł na podróżowanie kamperem powstał w trakcie pandemii, kiedy wszyscy byliśmy uwięzieni w domach. Pomyślałem o takim domku na kółkach, którym można się przemieszczać bez ograniczeń - zdradza Paweł Bąk. - Wiedziałem, do kogo się odezwać z tą koncepcją - dodaje. - Gdy tylko usłyszałem o tym pomyśle, to uznałem, że to fajna opcja na spędzenie tych pandemicznych weekendów - dodaje Michał Tyrajski. - Wyjazdy do Falenicy, gdzie składaliśmy naszego kampera, były świetną formą spędzania wolnego czasu - dodaje.
Anonimowy bus
Po pomyśle przyszła kolej na kupno auta, które miało być zaadaptowane na kampera. - Chciałem kupić auto, którym będzie można stawać w różnych ciekawych miejscach. Dość anonimowe - mówi gość Czwórki. - Zdecydowaliśmy się na auto dostawcze. Wybór padł na Forda Transita, by nie zwracać uwagi, a w środku zabudować go pod siebie i komfortowo spędzać w nim czas - dodaje.
Kupując busa, musimy zwracać uwagę na jego sprawność i to, ile pali. Auto powinno być też odpowiednio duże, bo jednak wielkość się liczy, jeśli chodzi o komfort życia w środku. Większy samochód ciężej się też prowadzi, generuje także większe opłaty na drogach czy promach. Wszystkie te kwestie musimy rozważyć przed zakupem.
- Projekt dostosowujemy do samochodu, który kupiliśmy, ale też do tego, o czym sobie marzymy, jak będziemy spędzać tam czas, do naszych potrzeb: czy zależy nam tylko na miejscu do spania, czy chcemy tam gotować, posiedzieć sobie czy nawet zaprosić gości. U nas jest taka możliwość - wyjaśnia gość Czwórki. - Absolutne minimum to łóżka - dodaje.
Kamper - zrób to sam
Na rynku jest duża oferta segmentów do zabudowy busów. Moda na karawaning rozwija się, pomysłów i rozwiązań jest bardzo dużo. Paweł Bąk i Michał Tyrajski zdecydowali, że wszystko nie tylko zrobią, ale i wymyślą sami. - Po zakupieniu busa zaczęliśmy od usunięcia starej zabudowy. Kolejnym krokiem był montaż izolacji, obkleiliśmy busa gąbką, matami izolującymi. Następnie zajęliśmy się elektryką i zabudową drewnianą - wyjaśniają podróżnicy. - Planowaliśmy hydraulikę, to, gdzie postawić lodówkę, i wymyślaliśmy kolejne funkcjonalności - dodają. - Na koniec zostało malowanie, upiększanie i dodawanie detali.
23:58 czwórka azymut0 02.07.2022.mp3 Paweł Bąk i Michał Tyrajski opowiadają o budowie kampera i pierwszych wyjazdach (Azymut 0/Czwórka)
Kamper Pawła i Michała jest mocno światłoszczelny. Nawet w środku nocy może być w nim bardzo jasno, ale światła nie widać na zewnątrz. - Najbardziej wymagająca okazał się stolarka, systemy zamykania i otwierania drzwiczek w szafkach, rozkładania łóżek - przyznają podróżnicy. - Do dziś widzimy rzeczy, które wymagają poprawy cały czas nad tym pracujemy - dodają.
Paweł Bąk i Michał Tyrajski zdradzają, że koszt ich kampera wyniósł: 23 tysiące za używane auto, 16 tysięcy za wyposażenie plus 150 roboczogodzin ich własnej pracy.
Z kim do kampera?
Z pewnością karawaning nie jest dla każdego. Mała przestrzeń, na której należy funkcjonować, może nie spodobać się tym, którzy lubią luksusy.
- Dobranie towarzyszy podróży jest kluczowe. Po drodze może nas spotkać wszystko i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, z jakimi problemami będziemy się mierzyć - mówią podróżnicy. - Musimy ufać ludziom, z którymi jedziemy, znać ich możliwości i ograniczenia. Czasem trzeba iść na kompromisy.
Przed trasą
Każda podróż własnym kamperem zaczyna się od wizyty u mechanika, który sprawdzi stan techniczny pojazdu. Goście Czwórki przyznają, że zawsze w trasę zabierają ze sobą komplet narzędzi.
W trasie niezwykle istotne jest tankowanie i sprawdzanie poziomu spalania. Przed wyjazdem warto stworzyć plan podróży i na tym etapie sprawdzić przepisy drogowe w krajach, które chcemy odwiedzić.
Wokół Bałtyku
Paweł Bąk i Michał Tyrajski przyznają, że w Europie jest dużo miejsc przeznaczonych zarówno do parkowania, jak i kempingowania kamperem. Wyznają też, że czasem wybierają miejscówki "na dziko". Tak było m.in. podczas wyprawy przez kraje nadbałtyckie. Podróżników urzekło Oslo, z przepiękną architekturą, wysokim poziomem życia, przemiłymi ludźmi. Zaskoczyła ich też Finlandia, pełna natury i jezior. To z pewnością miejsca, do których chcieliby wrócić na dłużej.
***
Tytuł audycji: Azymut 0
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Goście: Paweł Bąk i Michał Tyrajski (podróżnicy marzyciele, którzy sami stworzyli wehikuł do podróży)
Data emisji: 01.07.2022
Godzina emisji: 10.08
pj