Logo Polskiego Radia
Jedynka
Gabriela Skonieczna 15.12.2015

Obżarstwo technologiczne niszczy kontakty międzyludzkie

Kiedyś było łatwiej, bo nie było tylu konkurentów do spotkania z drugim człowiekiem. - Aby być częścią wspólnoty, trzeba było razem spędzać czas opowiadając, śpiewając -  mówi dr Martyna Goryniak z Laboratorium Psychoedukacji.
Posłuchaj
  • Dlaczego kontaktów twarzą w twarz nie da się zastąpić portalami społecznościowymi? (Problem z głowy/Jedynka)
Czytaj także

– Dziś poszukujemy akceptacji będąc on-line. Takie nieustanne bycie w gotowości wyklucza się z byciem uważnym w kontakcie z kimś, kto jest obok – dodaje gość "Problemu z głowy".

Czytaj i słuchaj także >>
depresja 1200.jpg
Gdy boli dusza. Jak rozpoznać depresję?

Psychoterapeuta Robert Rutkowski zwraca uwagę, że ludzie tworzący wspólny dom coraz częściej zajmują się nim, jak menadżerowie zarządzający projektem "Rodzina". - Każdy z nas wciąż się kreuje. Uczymy sięm jak wpływać na innych, czyli de facto manipulować. Uczymy się autoprezentacji i coraz bardziej oddalamy się od samych siebie – konstatuje.

W jaki sposób osobiste spotkania mogą sprawić, że będziemy zdrowsi, szczęśliwsi i mądrzejsi? Dlaczego brak umiejętności opowiadania powoduje, że Polacy trafiają w szklany sufit na globalnym rynku pracy, nawet jeśli są lepiej wykształceni? A także kto przychodzi na "Krąg opowiadaczy", czyli cykl warsztatów-spotkań w ramach, których uczestnicy mogą wymieniać się historiami, opowieściami, anegdotami.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Goście: dr Martyna Goryniak (Laboratorium Psychoedukacji), Robert Rutkowski (psychoterapeuta)

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 23.12

gs/pg