Logo Polskiego Radia
Jedynka
Dorota Cała 14.12.2010

Centrum Energii Odnawialnej w Kwidzynie

Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny, którego budowa zakończy się w 2012 roku, będzie energetycznym miejscem pełnym innowacji. Wyposażony w nowoczesne elementy zapewniające wysoką energooszczędność, zasilany będzie w 60 % energią z odnawialnych źródeł.

Wiosną rozpocznie się budowa Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo - Technologicznego z Centrum Energii Odnawialnej. Spółka już uzyskała pozwolenie na budowę. Teraz czeka na kredyt, który umożliwi ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. Agnieszka Łączkowska:

Kwidzyński Park Przemysłowo – Technologiczny zajmować się będzie odnawialnymi źródłami energii. Kompleks posłuży administracji spółki i zostanie wykorzystany jako laboratorium – mówi Prezes Zarządu Parku Piotr Łączny.

Piotr Łączny: - To przedsięwzięcie polega na wybudowaniu około czterech tysięcy dwustu metrów kwadratowch powierzchni użytkowej, w której mieścić się między innymi będą inkubator przedsiębiorczości i centrum wystawienniczo-szkoleniowe. Całość tych obiektów będzie funkcjonowała na zasadzie specyficznego żywego laboratorium, co umożliwi badanie na bieżąco tego, co u nas wewnątrz obiektów będzie się działo. Zainstalujemy wszystkie źródła energii odnawialnej, więc będzie nad czym pracować.

Alicja Kozakiewicz, kierownik projektu, mówi, że Kwidzyński Park będzie energetycznym miejscem pełnym innowacji.

Alicja Kozakiewicz: - Każdy z budynków powstającego kompleksu zawiera nowoczesne elementy wpływające na wysoki stopień energooszczędności. Centrum zasilane będzie w sześćdziesięciu procentach energią z odnawialnych źródeł. W kwestii energii słonecznej będą to ogniwa fotowoltaiczne umieszczone na dachu. W przypadku energii ziemi będą to pompy geotermiczne i geotermia płytka, czyli gruntowe wymienniki ciepła. Takie rozwiązanie pozwala zimą na ogrzanie powietrza, natomiast latem na jego schłodzenie. Zamierzamy również wykorzystywać energię wiatru dzięki zbudowaniu małej elektrowni wiatrowej o mocy około piętnastu kilowatów.

Obok kompleksu administracyjno-szkoleniowo-wystawienniczego powstanie też inteligentny dom.

Alicja Kozakiewicz: - Budynek ten posłuży do promocji budownictwa energooszczędnego. Niemalże nie będzie potrzebował zasilania energią. Wystarczy mu mniej niż piętnaście kilowatogodzin na jedn metr kwadratowy na rok.

Zakończenie budowy Parku planowane jest na grudzień 2012 roku. W tym samym czasie oddany do użytku ma zostać most przez Wisłę w okolicach Kwidzyna. Burmistrz miasta, Andrzej Krzysztofiak, podkreśla, że dzięki niemu Park stanie się jednym z najatrakcyjniejszych terenów inwestycyjnych w Polsce.

Andrzej Krzysztofiak: - Park Technologiczny jest przedsięwzięciem, które mocno opiera się na osiągnięciach dwudziestego pierwszego, a może sięga nawet dwudzietego drugiego wieku. Skończyły się czasy, kiedy opłacało się sprzedawać węgiel. Teraz musimy sprzedawać bardzo wysokie technologie.

Pierwsza firma, która rozpocznie działalność w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo – Technologicznym, już jest. Marcin Duda, Prezes Powiślańskiej Regionalnej Agencji Zarządzania Energią, nie wyobraża sobie, aby jego spółka mieściła się w innym miejscu.

Marcin Duda: - Działamy z nadania Komisji Europejskiej. Największym naszym atutem, w porównaniu z innymi agencjami znajdującymi się na terenie Polski, jest lokalizacja na terenie Parku Technologicznego. Dzięki temu, że będziemy tu dysponować instalacjami odnawialnych źródeł energii, jednocześnie będziemy mogli wykorzystywać ten potencjał w promowaniu ich.

Inwestycja kosztować będzie czterdzieści pięć milionów złotych. Dwadzieścia pięć pochodzi z Unii Europejskiej. Kwidzyński Park Przemysłowo – Technologiczny zajmie prawie trzydzieści trzy hektary, z czego siedemnaście przeznaczonych zostanie pod zewnętrzne inwestycje przemysłowe.

14-12-2010 06:23 3'14