Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
migrator migrator 24.11.2009

Abonament to twoja edukacja i wysoka kultura

W środę mija termin opłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego za listopad. Władysław Stasiak, Witold Kołodziejski i Iwona Śledzińska-Katarasińska mówią o korzyściach tej opłaty.
Budynek Polskiego RadiaBudynek Polskiego Radiafot.Wikipedia

Dzięki wpływom z abonamentu Polskie Radio przygotowuje audycje, których nie usłyszymy w stacjach komercyjnych. Propaguje wysoką kulturę, edukację, objaśnia zjawiska współczesnego świata, zdobycze nauki, integruje grupy społeczne pomijane w innych mediach.


To jest misja. Polskie Radio wypełnia ją od wielu dziesiątków lat. Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak powiedział, że podważanie istnienia mediów publicznych to niemal to samo co podważanie publicznej edukacji, albo publicznej służby zdrowia.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski, powiedział że nie ma porównania między ofertą radia publicznego a komercyjnego - to dwa zupełnie różne byty.

Wielu słuchaczy jest przekonanych, że nie ma długu, bo przecież płaci za telewizję kablową, platformę satelitarną, internet mówi przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Iwona Śledzińska-Katarasińska. Ale abonament radiowo-telewizyjny to coś innego, więc dług jest.

Abonament radiowo-telewizyjny można opłacić nie wychodząc z domu, przez internet.
Płacimy jeden abonament, nawet jeśli mamy w domu kilka odbiorników. Firmy - przeciwnie - płacą za każdy posiadany odbiornik. Jeśli mamy tylko radio w samochodzie, też płacimy abonament. Dotyczy to również firm, ale ile samochodów z radiem - tyle abonamentów do zapłacenia.

Istnieje też możliwość rozłożenia zaległych opłat na raty lub ich umorzenia. Odpowiedni wniosek należy złożyć w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.