Logo Polskiego Radia
Dwójka
Katarzyna Ingram 28.10.2010

Nostalgiczna muzyka, poetycka wolność i malarskie interpretacje

Nostalgia Festival 2010 w Poznaniu, Noc Poetów w Piwnicach Zamku Ujazdowskiego i wystawa Edwarda Dwurnika na Wawelu.
Bitwa pod Grunwaldem, Edward Dwurnik, 2010Bitwa pod Grunwaldem, Edward Dwurnik, 2010źr. Materiały prasowe
Posłuchaj
  • O Nostalgia Festival Poznań 2010 mówi Tomasz Cyz
  • O Nocy Poetów w Piwnicach Zamku Ujazdowskiego opowiada Beata Chmiel
  • O wystawie Edwarda Dwurnika mówią: dyrektor MOCAK-a Maria Anna Potocka, wicedyrektor Muzeum na Wawelu Jerzy Petrus oraz koordynatorka wystawy Aneta Giebuta.
Czytaj także

W czwartkowym "Wybieram Dwójkę" zapraszaliśmy Państwa na Nostalgia Festival Poznań 2010. To kolejna edycja zyskującego coraz większą popularność festiwalu muzycznego. Cechą charakterystyczną poznańskiego festiwalu jest sięganie przez zapraszanych artystów do muzycznych narodowych korzeni. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będą współczesne interpretacje utworów Jana Sebastian Bacha. Zaś punktem centralnym imprezy – koncert zespołu The Hilliard Ensemble. Organizatorzy przygotowali także spotkania i seminaria tematyczne. Festiwalowi towarzyszy wydarzenie Silent Bach: w restauracjach, księgarniach czy centrach handlowych za pośrednictwem bezprzewodowych słuchawek będzie można posłuchać muzyki Bacha. O festiwalu mówił w rozmowie z Adamem Suprynowiczem Tomasz Cyz

Zapraszaliśmy również do Piwnic Zamku Ujazdowskiego na Noc Poetów. W spotkaniu udział wezmą: laureat 1. edycji Nagrody Uładzimier Arłoŭ (Białoruś) oraz Walancina Aksak (Białoruś) i Adam Pomorski, a także poeci-tłumacze: Marcin Kurek - laureat Nagrody Kościelskich 2010, Jakub Ekier, Zdzisław Jaskuła, Zbigniew Machej, Adam Wiedemann, Bogdan Zadura. O spotkaniu opowiadała kurator wydarzenia Beata Chmiel, z którą rozmawiała Monika Pilch.

Z Poznania i Warszawy przenieśliśmy się na krakowski Wawel, gdzie jest rzadka w tym miejscu okazja do oglądania prac współczesnego artysty - Edwarda Dwurnika. Artysta należy do najbardziej rozpoznawalnych twórców sztuki współczesnej, uwielbia prowokować zarówno publiczność, jak i krytyków. Jego dzieła zestawione z pracami Jana Matejki tworzą nowe, zaskakujące interpretacje. O wystawie mówli: dyrektor MOCAK-a (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) Maria Anna Potocka, wicedyrektor Muzeum na Wawelu Jerzy Petrus oraz koordynatorka wystawy Aneta Giebuta. Rozmawiała z nimi Justyna Nowicka.

Program prowadził Adam Suprynowicz.