Marcin Nowak 18.10.2010

Trwa fatalna passa Wisły Kraków

Piłkarze Wisły Kraków nie zdołali odnieść zwycięstwa w piątym meczu z rzędu w ekstraklasie.
Górnik Zabrze - Wisła KrakówGórnik Zabrze - Wisła Krakówfot. PAP

W niedzielę ulegli w Zabrzu Górnikowi 0:1. Na trzecie miejsce w tabeli awansowała Lechia Gdańsk, która w derbowym spotkaniu pokonała u siebie Arkę Gdynia 1:0.

Kapitalna Jagiellonia, Korona i Lechia

Rewelacyjnie spisujące się w tym sezonie drużyny nie zwalniają tempa. W sobotę swoje mecze wygrały Jagiellonia Białystok (lider) i druga w tabeli Korona Kielce, a kolejnego dnia swoich sympatyków ucieszyła Lechia.

Bramkę na wagę prestiżowej wygranej z Arką zdobył w 78. minucie Paweł Wiśniewski. Derby Trójmiasta oglądał z trybun premier Donald Tusk.

Kwadrans wcześniej zakończyło się spotkanie w Zabrzu, gdzie Górnik odniósł pierwsze od 11 lat zwycięstwo nad Wisłą Kraków. Trzy punkty beniaminkowi zapewnił w 83. minucie Aleksander Kwiek, były piłkarz m.in. Białej Gwiazdy.

Górnik Zabrze bez remisu

Górnik (podobnie jak Legia) pozostaje drużyną, która w tym sezonie nie zremisowała jeszcze żadnego meczu.

W innym niedzielnym spotkaniu Cracovia uległa u siebie Ruchowi Chorzów 2:3, w czym sporo winy bardzo słabo spisującego się w tym meczu Marcina Cabaja (zawinił przy każdym golu). Podopieczni Rafała Ulatowskiego w dziewięciu meczach zdobyli zaledwie cztery punkty.

Największa sensacja w Poznaniu

Największą sensacją 9. kolejki była jednak sobotnia porażka u siebie Lecha Poznań z Zagłębiem Lubin 0:1. Mistrzowie Polski po raz trzeci z rzędu zeszli z boiska pokonani (wcześniej 1:2 z Legią i 0:1 z PGE GKS Bełchatów). Jedyną bramkę, ale za to rzadkiej urody, zdobył w 74. minucie Mateusz Bartczak.

Schodzących do szatni piłkarzy Lecha żegnały gwizdy i niecenzuralne okrzyki. Drużyna, która bardzo dobrze spisuje się w Lidze Europejskiej (3:3 na wyjeździe z Juventusem Turyn i 2:0 z Salzburgiem), w polskiej ekstraklasie zajmuje dopiero 14. miejsce.
W sobotę Zagłębie mogło wygrać znaczniej wyżej, w drugiej połowie poprzeczka i dwukrotnie słupek ratowały gospodarzy od utraty bramki.

Frankowski zmierza po rekord

Zwycięstwa odniosły dwie najlepsze drużyny obecnego sezonu: Jagiellonia Białystok i Korona Kielce. Lider dzięki dwóm bramkom Tomasza Frankowskiego i jednej Tadasa Kijanskasa 3:0 pokonał na własnym stadionie Polonię Bytom. Frankowski ma już na koncie 139 bramek w ekstraklasie i tylko jedno trafienie dzieli go od ósmego w klasyfikacji wszech czasów Teodora Anioły.

Korona również u siebie 3:1 pokonała PGE GKS Bełchatów. Do niecodziennego zdarzenia doszło w końcówce tego spotkania. Sędzia Sebastian Jarzębak pomylił się i odgwizdał jego koniec... w 80. minucie. Po chwili mecz został dokończony.

Polonia znów bez zwycięstwa

W piątym kolejnym spotkaniu wygrać nie potrafiła Polonia Warszawa (czeka na ligowe zwycięstwo od 20 sierpnia). Tym razem podopieczni Pawła Janasa zremisowali ze Śląskiem we Wrocławiu 2:2. Jeden punkt wydarł gościom już w doliczonym czasie gry Przemysław Kaźmierczak, ale wcześniej Śląsk miał kilka sytuacji do poprawienia wyniku.

W jedynym piątkowym meczu Widzew w "ligowym klasyku" przegrał w Łodzi 0:1 z Legią. Wynik spotkania już w 16. minucie ustalił Ivica Vrdoljak, przy dużym udziale bramkarza gospodarzy Macieja Mielcarza.

W ośmiu meczach 9. kolejki padło 20 goli. Sędziowie pokazali 44 żółte kartki i dwie czerwone. Stadiony odwiedziło aż 82 tys. widzów, co jest rekordem tego sezonu.

Wyniki meczów 9. kolejki ekstraklasy piłkarskiej:

2010-10-15:

Widzew Łódź - Legia Warszawa 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Ivica Vrdoljak (16).
Żółta kartka - Widzew Łódź: Piotr Grzelczak, Darvydas Sernas, Paul Grischok, Ugochukwu Ukah.Legia Warszawa: Inaki Astiz, Manu, Marcin Komorowski, Ivica Vrdoljak, Kostiantyn Machnowskyj.
Sędzia: Robert Małek (Zabrze). Widzów 9 500.

2010-10-16:

Korona Kielce - PGE GKS Bełchatów 3:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Zlatko Tanevski (19-samobójcza), 1:1 Maciej Małkowski (51), 2:1 Maciej Tataj (55), 3:1 Andradina Edi (76-karny).
Żółta kartka - Korona Kielce: Jacek Markiewicz, Aleksandar Vuković, Paweł Golański, Paweł Kaczmarek.PGE GKS Bełchatów: Mate Lacić, Marcin Żewłakow, Janusz Gol, Marcin Drzymont, Jacek Popek, Maciej Małkowski. Czerwona kartka za drugą żółtą - PGE GKS Bełchatów: Mate Lacić (53).
Sędzia: Sebastian Jarzębak (Piekary Śląskie). Widzów 10 251.

Jagiellonia Białystok - Polonia Bytom 3:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Tomasz Frankowski (29), 2:0 Tomasz Frankowski (48), 3:0 Tadas Kijanskas (90+1).
Żółta kartka - Polonia Bytom: Robert Wojsyk, Arkadiusz Mysona.
Sędzia: Włodzimierz Bartos (Łódź). Widzów 6 000.

Lech Poznań - KGHM Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)
Bramki: 0:1 Mateusz Bartczak (74).
Żółta kartka - Lech Poznań: Ivan Djurdjević, Bartosz Bosacki, Marcin Kikut.
Sędzia: Dawid Piasecki (Słupsk). Widzów 22 000.

Śląsk Wrocław - Polonia Warszawa 2:2 (1:0)
Bramki: 1:0 Łukasz Piątek (42-samobójcza), 1:1 Dariusz Pietrasiak (60-głową), 1:2 Bruno Coutinho (75), 2:2 Przemysław Kaźmierczak (90+1).
Żółta kartka - Śląsk Wrocław: Dariusz Sztylka, Łukasz Gikiewicz.Polonia Warszawa: Tomasz Brzyski.
Sędzia: Tomasza Musiał (Kraków). Widzów 6 000.

2010-10-17:

Cracovia Kraków - Ruch Chorzów 2:3 (0:2)
Bramki: 0:1 Maciej Sadlok (42), 0:2 Maciej Jankowski (45+01), 1:2 Saidi Ntibazonkiza (56), 1:3 Łukasz Janoszka (66), 2:3 Łukasz Mierzejewski (83).
Żółta kartka - Cracovia Kraków: Sławomir Szeliga, Mateusz Klich.Ruch Chorzów: Rafał Grodzicki, Michał Pulkowski, Arkadiusz Piech.
Sędzia: Hubert Siejewicz (Białystok). Widzów 10 000.

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Piotr Wiśniewski (78).
Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Abdou Traore, Bedi Buval.Arka Gdynia: Ante Rozić, Maciej Szmatiuk, Emil Noll, Mirko Ivanovski. Czerwona kartka - Arka Gdynia: Miroslav Bozok (86).
Sędzia: Mirosław Górecki (Katowice). Widzów 11 811.

Górnik Zabrze - Wisła Kraków 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Aleksander Kwiek (83).
Żółta kartka - Górnik Zabrze: Adam Stachowiak, Adam Marciniak.Wisła Kraków: Gordan Bunoza, Cleber, Nourdin Boukhari.
Sędzia: Tomasz Mikulski (Lublin). Widzów 6 000.